Strona główna Poradnik mieszkaniowy Cena to nie jedyny koszt zakupu mieszkania!

Cena to nie jedyny koszt zakupu mieszkania!

dodano: 2011-12-29 10:51:05, kategoria: Poradnik mieszkaniowy

Większość osób poszukujących mieszkania skupia się głównie tylko na cenie samego lokalu mieszkalnego. Warto jednak pamiętać, że w tym wypadku wydatki niestety nie kończą się na kwocie, jaką zdecydujemy się zapłacić za upatrzony wcześniej lokal.

Cena to nie jedyny koszt zakupu mieszkania!

Zarówno kupując, jak i sprzedając mieszkanie trzeba być gotowym na wydatki, które mogą nieraz znacznie podnieść całkowity koszt transakcji. Należy tutaj wymienić taksę notarialną, której maksymalna ustalana przepisami wysokość składa się z kwoty bezwzględnej oraz procenta od wartości przedmiotu transakcji. Trzeba pamiętać, że taksa jest jeszcze dodatkowo obłożona podatkiem VAT.

Kolejne obciążenie stanowi podatek od czynności cywilnoprawnej. W tym wypadku danina na rzecz państwa wynosi 2% wartości nieruchomości kupowanej na rynku wtórnym (na rynku pierwotnym ta opłata nie występuje, gdyż deweloperzy podlegają przepisom o podatku VAT).

Najmniejsze obciążenie dla portfela nowego właściciela stanowi opłata za wpis do księgi wieczystej. Od 2006 r. jego koszt został określony na poziomie 200 zł, bez względu na wartość samej nieruchomości.

 

Rodzaj kosztów 

Wartość mieszkania

300 000

Taksa notarialna wraz z podatkiem VAT* 

2 423

Podatek od czynności cywilno-prawnej

6 000

Wpis do księgi wieczystej 

200

Suma kosztów

8 623

 

Warto zaznaczyć, że do łącznej sumy kosztów transakcyjnych, którymi obłożony jest obrót nieruchomościami trzeba również doliczyć podatek od zbycia mieszkania, jaki musi odprowadzić osoba je sprzedająca. W tym miejscu przepisy są wyjątkowo zagmatwane, a dokładna jego stawka zależy od momentu kupna sprzedawanej obecnie nieruchomości.

Jeżeli lokal mieszkalny został nabyty po 31 grudnia 2008 r., to stawka ta wyniesie 19% od dochodu ze sprzedaży. Ponadto zbywając nieruchomość trzeba także doliczyć koszty związane z pozyskaniem drugiej strony transakcji. W przypadku poszukiwań „na własną rękę” należy tutaj wymienić nie tylko choćby przykładowe opłaty za ogłoszenia w prasie, ale także czas, który trzeba poświęcić na szukanie chętnych.

Zaoszczędzenie nakładów czasu i nerwów może zapewnić skorzystanie z usług profesjonalnego pośrednika nieruchomościami. Pomoże on nie tylko w poszukiwaniach drugiej strony transakcji, ale także w załatwieniu wszelkich formalności. Takie wyjście może okazać się najbardziej korzystne zwłaszcza, że w wypadku tzw. umowy otwartej wypłata wynagrodzenia uzależniona jest od efektów pracy agenta nieruchomości, a samo jej podpisanie nic nie kosztuje.

źródło: Emmerson S.A.

 


Tagi: ceny mieszkań

Podobne artykuły:
- Co i za ile kupowaliśmy w 2010 roku?
- Gdzie szukać mieszkaniowych okazji na rynku pierwotnym?
- Ile mkw. mieszkania można dostać za średnią pensję?
- Już za 9 miesięcy taniej będzie kupić mieszkanie niż je wynająć
- Mieszkania dla milionerów

Komentarze i opinie