Strona główna Poradnik mieszkaniowy Czy warto korzystać z usług doradcy finansowego?

Czy warto korzystać z usług doradcy finansowego?

dodano: 2012-03-13 23:29:35, kategoria: Poradnik mieszkaniowy

Doradcy finansowi to znawcy rynku usług kapitałowych, potrafiący zaoferować swym klientom najlepsze sposoby inwestowania kapitału, oszczędzania, a także uzyskiwania kredytów – także tych, które interesują nas najbardziej, a więc kredytów hipotecznych. Czy rozpoczynając drogę do upragnionego kredytu mieszkaniowego warto oprzeć się na wiedzy i doświadczeniu finansowego rzeczoznawcy?

Czy warto korzystać z usług doradcy finansowego?

Kim jest doradca?

Zacznijmy od przedstawienia sylwetki doradcy finansowego. Wedle polskiego prawa, zawód ten pełnić może każda pełnoletnia osoba. Oznacza to, że profesja ta nie podlega certyfikacji, nie wydaje się dla niej specjalnych zezwoleń, ani nie dokonuje państwowych egzaminów. Chętny do pełnienia funkcji doradcy może albo założyć samodzielną działalność gospodarcza świadczącą takie usługi, albo zatrudnić się w istniejącym już biurze doradców finansowych. Trzeba jednak podkreślić, że mimo braku odgórnie narzuconych egzaminów czy koncesji, duże firmy zatrudniające pracowników na to stanowisko same zajmują się ich szkoleniem, dokonują okresowych egzaminów i testów kompetencyjnych oraz dbają o poziom oferowanych przez nich usług. Firmy te weryfikują także status prawny kandydata na to stanowisko, sprawdzając przed przyjęciem nowego pracownika m.in. jego ewentualną przeszłość kryminalną. Szczególną wagę przykłada się do tego, by przyszły doradca nie miał na sumieniu przestępstw gospodarczych, wymuszeń lub przestępstw przeciwko mieniu.

Jak zarabiają doradcy?

Zdecydowana większość doradców finansowych, którzy wykonują już zawód , nie pobiera opłat od swoich klientów. Jak więc zarabiają doradcy? Ich podstawowym źródłem utrzymania jest prowizja, którą banki wypłacają im od każdego sprzedanego produktu. Dodatkowo, jeśli doradca jest pracownikiem firmy doradczej, może on otrzymywać także podstawowe, comiesięczne wynagrodzenie.

Tu może się pojawić pewna wątpliwość. Skoro doradca otrzymuje procent od transakcji między nami a bankiem, to czy nie będzie on nakłaniał nas do wybrania oferty, która zapewni mu najwyższą prowizję? Oczywiście, istnieje takie niebezpieczeństwo. Może się zdarzyć także, że bank będzie kusił doradcę dodatkowymi bonusami i premią za przekonanie klienta do konkretnej oferty. Czy powinniśmy się tego obawiać? Niekoniecznie. Musimy bowiem pamiętać, że banki płacą doradcom bardzo podobne prowizje i zdecydowana większość z nich nie zdecyduje się zaryzykować utraty swojej reputacji dla kilkuset złotych (a przecież utrata reputacji prowadzi bezpośrednio do utraty kolejnych klientów). W dużych firmach takie praktyki są niemal wykluczone, ponieważ mogłyby narazić na szwank dobre imię biura doradczego i zmniejszyć jego wiarygodność w oczach klientów.

Pamiętajmy jednak, że nie zwalnia nas to od zachowania pewnego minimum ostrożności. Jeżeli doradca uparcie sugeruje nam tylko jedną, konkretną ofertę możemy zacząć podejrzewać, że za jego radą nie stoi wyłącznie chęć dbania o nasze interesy.

Plusy biur doradczych

Doradca pomoże wybrać najbardziej optymalną ofertę kredytową, ale nie jest to jedyne ułatwienie, które niesie za sobą skorzystanie z jego usług. Każdy kto składał wniosek o przyznanie kredytu wie, że zebranie dokumentów, wypełnienie ich i złożenie w odpowiednim banku to droga przez biurokratyczne piekło. Tę nieprzyjemną pracę wykona za nas niemal w zupełności doradca. Naszym jedynym zadaniem będzie dostarczenie odpowiednich dokumentów, o których powiadomi nas doradca. Ten zaś sam wypełni wszystkie formularze (lub pomoże nam to zrobić), dostarczy dokumenty do banku i ostatecznie umówi nas na podpisanie umowy kredytowej. W niektórych przypadkach możemy nawet liczyć na drobny podarunek z okazji sfinalizowania transakcji!

Jeśli mamy do czynienia z doświadczonym doradcą lub renomowanym biurem, to niewykluczone, że z jego pomocą uda się nam przyśpieszyć analizę wniosku kredytowego. Jest to o tyle ważne, że od chwili podpisania umowy deweloperskiej na przelanie pierwszej transzy kredytu mamy najczęściej ograniczoną ilość czasu. Niedotrzymanie tego terminu skutkuje karnymi odsetkami, a w najgorszym wypadku nawet przepadkiem zadatku. Kontakty doradcy mogą się tu okazać bardzo pomocne.

Na pomoc doradcy możemy liczyć także już po przyznaniu kredytu. Taki specjalista przypomni nam o zbliżającym się terminie uruchomienia kolejnych transz kredytowych, pomoże po kilku latach wynegocjować lepsze oprocentowanie, a w przypadku niespodziewanych problemów doradzi rozwiązanie.

Czy więc warto?

Jednym słowem – warto. Pamiętajmy, że niczym nie ryzykujemy. W każdym przypadku ze spotkania z doradcą wyjdziemy bogatsi w wiedzę o rynku kredytów hipotecznych, a to już konkretna korzyść dla nas samych. Natomiast jeśli doradca nie będzie nam odpowiadał to współpracę z nim możemy przerwać przecież w każdym momencie! Jeśli jednak trafimy na dobrego specjalistę to postarajmy się zachować jego numer telefonu i adres e-mail. Sprawdzony i wiarygodny doradca finansowy to zawsze nieoceniona pomoc!


Tagi: doradca finansowy kredyt hipoteczny

Podobne artykuły:
- Dom do generalnego remontu - problem z kredytem
- Krok 4 (rynek wtórny): Zbierz potrzebne dokumenty kredytowe i złóż wniosek
- Marża i zdolność kredytowa to nie wszystko
- Opóźnienie w spłacie raty może cię drogo kosztować
- Rodzina na Swoim - jak skorzystać z programu?

Komentarze i opinie