Strona główna Poradnik mieszkaniowy Gdzie najlepiej zamontować grzejnik?

Gdzie najlepiej zamontować grzejnik?

dodano: 2012-02-06 22:31:28, kategoria: Poradnik mieszkaniowy

Wydawałoby się, że grzejnik powinno się montować zdala od miejsc, w których straty ciepła są największe, tak aby podgrzewane przez niego powietrze nie uciekało odrazu na zewnątrz np. przez okno. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie! Dodatkowo, nie warto zapominać, że dobrze umieszczone kaloryfery pozwolą nam w dość krótkim czasie na wymierne oszczędności.

Gdzie najlepiej zamontować grzejnik?

Remontując mieszkanie, lub wprowadzając poprawki do projektu dewelopera, od którego mamy zamiar kupić lokum, stajemy często przed decyzją o odpowiednim rozmieszczeniu kaloryferów. Nie jest to wbrew pozorom kwestia błacha i niewarta uwagi. Dobrze umiejscowione grzejniki po pierwsze pozwolą nam zaoszczędzić na ogrzewaniu (nawet do kilkunastu procent!), po drugie zapewnią równomierną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach, a po trzecie, umożlią nam w miare swobodne zaplanowanie układu mebli wewnątrz każdego pokoju.

Dlaczego pod oknem?

Pierwszą i najważniejsza zasada, jaką powinniśmy się kierować, jest umieszczenie kaloryfera w miejscu, które generuje największe straty ciepła. Dlaczego? Otóż grzejnik umieszczony w takim właśnie miejscu (na ścianie zewnętrznej, pod oknem lub drzwiami balkonowymi, etc.) tworzy tzw. kurtynę powietrzną. Gorące powietrze unosząc się w górę blokuje dostęp chłodnemu powietrzu bijącemu od ścian i okien. Jak wykazują badania,kaloryfer umieszczony przy jednej ze ścian wewnętrznych traci, w porównaniu do sugerowanego przez nas rozwiązania, nawet do 10% wydajności. Dodatkowo, montaż grzejnika na przeciw okien spowoduje nierównomierny rozkład temperatury wewnątrz pomieszczenia. Podgrzane powietrze uniesię się w górę i w naturalny sposób powędruje w stronę okna i chłodniejszej ściany wewnętrznej.

Nim jednak do niego dotrze wychłodzi się nieco,a do tego nie stworzy w tym przypadku kurtyny powietrznej. W rezultacie ściana wewnętrzna będzie przegrzana, a przeciwległa część pokoju - niedogrzana. Zjawisko tego typu pamiętają zapewne osoby, które używały kiedyś pieców kaflowych.

Jeśli już jednak zostaniemy zmuszeni do montażu kaloryfera na ścianie wewnętrznej to kilka centymetrów (ok.10) nad nim zamontujmy półeczkę. Dzięki temu, powietrze unoszące się w góre zostanie, nakierowane do wnętrza pomiesczenia co przełoży się na bardziej równomierny rozkład temperatury.

Pamiętaj o cyrkulacji

Druga zasada mówi, by nie zastawiać grzejnika meblami. Powietrze podgrzewane przez kaloryfer musi swobodnie krążyć po pomieszczeniu. Tymczasem wielu z nas nie tylko zastawia kaloryfer meblem, ale także wybiera do tej roli specyficzne meble - np. stolik komputerowy lub telewizyjny. W tym wypadku szkoda jest podwójna. Nie tylko zmniejszamy efektywność naszego grzejnika, ale także narażamy na uszkodzenie sprzęt elektroniczny, który nie jest w stanie się odpowiednio chłodzić.

Rozmiar ma znaczenie

Decydując się na montaż kaloryfera pod oknami powinniśmy dobrać jego rozmiar do szerokości parapetu. Pamiętajmy przy tym, by wziąć pod uwagę także głowicę termostatyczną, oraz przyłącza, dodające do szerokości grzejnika kilka centymetrów. Co jednak, gdy okna w naszym domu są bardzo duże i szerokie? W takiej sytuacji powinniśmy zastanowić się nad kupnem szerokiego, lecz niskiego kaloryfera. Grzejnik o zbyt dużej powierzchni sprawi bowiem, że temperatura wewnątrz pomieszczenia będzie zbyt wysoka. Można co prawda obniżyć jego moc, ale byłby to niepotrzebny wydatek na urządzenie, którego nigdy nie będziemy wykorzystywać w pełni. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że optymalna temperatura w pokoju dziennym wynosi ok.20 stopni Celsjusza. W sypialni może być ona o kilka stopni niższa.

Jeśli jesteśmy posiadaczami lokalu, w którym okna sięgają do samej ziemi możemy zaopatrzyć się w grzejniki stojące. W takiej sytuacji należy je zamontować po bokach okna.

W łazience inaczej

Zdarza się niekiedy, że deweloper proponuje nam instalację klasycznych, płytowych grzejników nie tylko w pokojach mieszkalnych czy kuchni, ale także w łazience. To jednak dość ryzykowne rozwiązanie. Większość z tych urządzeń kiepsko radzi sobie z podwyższoną wilgotnością panującą w tym pomieszczeniu. Najlepszą propozycją dla łazienek są coraz popularniejsze grzejniki drabinkowe. Znoszą one dobrze specyficzne warunki, a dotego świetnie nadają się do suszenia ręczników czy prania.

W kwestiach dobroru miejsca instalacji grzejnika drabinkowego stosuje się w zasadzie te same założenia, które przedstawiliśmy omawiając klasyczne kaloryfery. Najlepiej więc zamontować grzejnik na ścianie wewnętrznej i/lub w okolicy okna. Uzyska on tym większa wydajność im niżej będzie powieszony, ale oczywiście należy tu zachować zdrowy rozsądek i umieścić gona takiej wysokości, aby w miare wygodnie mozna było wieszać na nim mokre ręczniki.


Tagi: ogrzewanie remont

Podobne artykuły:
- Jaki kredyt na remont mieszkania?

Komentarze i opinie