Strona główna Poradnik mieszkaniowy Jak się przemeldować?

Jak się przemeldować?

dodano: 2012-02-12 23:04:16, kategoria: Poradnik mieszkaniowy

W dłoni trzymasz już klucze do nowego mieszkania. Formalnościom, które pozbawiały Cię ostatnio każdej wolnej chwili, stało się zadość i pozostaje już tylko regularnie spłacać raty kredytu. Tak? Otóż… nie do końca. Mimo, że najtrudniejsze już za Tobą, czeka Cię jeszcze parę drobnych, ale bardzo ważnych spraw, które zmuszą Cię do odwiedzenia kilku urzędów i odżałowania kilkudziesięciu złotych.

Jak się przemeldować?

Jak się wymeldować?

Jedną z najważniejszych rzeczy, które wiążą się z przeprowadzką do nowego, własnego mieszkania, jest zmiana meldunku. Ta, z pozoru drobna czynność, ciągnie za sobą niestety kilka dodatkowych formalności. Zmiana adresu zamieszkania wymaga wymiany dowodu osobistego i prawa jazdy (i w zasadzie wszystkich pozostałych dokumentów, w których widnieje nasz adres). O nowym adresie powiadomić musimy urząd skarbowy i banki. Żeby jeszcze bardziej skomplikować sytuację zauważmy, że nowy dowód osobisty będzie posiadał nowy numer i serię. O zmianie tej danej poinformować musimy m.in. banki, w których posiadamy otwarte rachunki. Niektóre z nich wymagają bowiem podania numeru i serii dowodu np. podczas procedury blokowania karty, czy odzyskiwania hasła do obsługi konta przez Internet.

Zacznijmy jednak od wymeldowania. Aby tego dokonać musimy przygotować dowód osobisty oraz (w przypadku mężczyzn poniżej 50 roku życia) książeczkę wojskową. Z tymi dokumentami udajemy się do Urzędu Gminy, w której jesteśmy zameldowani, wypełniamy druk „Zgłoszenie wymeldowania z miejsca pobytu stałego” i składamy u odpowiedniego urzędnika. Procedura jest bezpłatna i załatwiana od ręki.

Niepełnoletnie dzieci wymeldować może jedno z rodziców. W takiej sytuacji do urzędu przynieść należy odpis skrócony aktu urodzenia.

Zgubiłem książeczkę wojskową!

Wielu czytających powyższy tekst zaczęło się pewnie głęboko zastanawiać nad tym, gdzie też podziało ten archaiczny nieco dokument. Książeczka wojskowa, w PRL-u traktowana była jako była jako dokument tajny (de jure jej zawartość nadal objęta jest tajemnicą, ale jest to już raczej martwe prawo) i, przynajmniej teoretycznie, za jej utratę groziły dość surowe kary finansowe. Być może dlatego nawet dziś wielu z nas nadal nie wie co robić w sytuacji gdy zielonej książeczki odnaleźć po prostu nie może. Na forach internetowych poczytać można o rzekomych karach sięgających nawet 1000 zł i nieprzyjemnościach prawnych. Tym czasem nie ma żadnych sankcji wynikających z utraty tego dokumentu. Aby uzyskać duplikat książeczki wojskowej, wystarczy zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień (odpowiedniej dla naszego miejsca zameldowania) i złożyć wniosek o wydanie duplikatu. Do wniosku dołączyć należy zdjęcie o wymiarach 3x4 cm i dowód osobisty (do wglądu). Do tego należy uiścić także opłatę skarbową w wysokości 28 zł (płatną w kasie Urzędu Miasta). Nowy dokument zostanie nam wydany w przeciągu 2 dni roboczych – przyznać trzeba, że jest to niebywałe tempo, jeśli wziąć pod uwagę czas oczekiwania na dowód, paszport czy prawo jazdy. Uwaga - książeczkę wojskową odebrać możemy jedynie osobiście!

Jak się zameldować?

Po wymeldowaniu, pora na zameldowanie w nowym miejscu. W tym celu udajemy się do urzędu gminy, odpowiedniego dla naszego nowego miejsca zamieszkania. Zabieramy ze sobą:

- Dowód osobisty
- Książeczkę wojskową
- Akt notarialny lub wypis z księgi wieczystej jako dokumenty potwierdzające nasze prawo do lokalu.
- Zaświadczenie o wymeldowaniu z poprzedniego miejsca zameldowania
- Jeśli meldujemy także nieletnie dzieci znów potrzebny nam będzie odpis skrócony aktu urodzenia.

Na miejscu wypełniamy formularz i wraz z powyższymi dokumentami składamy u odpowiedniego urzędnika. Zaświadczenie potwierdzające nowy meldunek otrzymamy od ręki. Teraz czeka nas jeszcze wyrobienie nowych dokumentów.

Nowy dowód osobisty

Na uzyskanie nowego dowodu osobistego mamy wg przepisów 14 dni od daty zmiany adresu zamieszkania. Urząd ma zaś miesiąc na wyrobienie nam nowego dokumentu. Nie powinniśmy się tym jednak przejmować. Złożenie wniosku o wydanie nowego dokumentu wstrzymuje odliczanie wspomnianych dwóch tygodni.

Aby uzyskać nowy dowód osobisty musimy przygotować:

- Dwie fotografie o wymiarze 35x45 mm. Fotografia musi ukazywać nasz lewy półprofil z widocznym uchem.
- Odpis skrócony aktu urodzenia
- Odpis skrócony aktu małżeństwa (dotyczy osób, które w wyniku zawarcia związku małżeńskiego zmieniły nazwisko).
- Wniosek o wyrobienie nowego dowodu osobistego (do pobrania w urzędzie, zwykle także na stronie WWW urzędu miasta)

Od 2010 roku procedura uzyskania nowego dowodu osobistego zwolniona została z opłat skarbowych. Za dowód nic więc nie musimy płacić.

Kiedy przyjdziemy do urzędu po raz drugi, aby odebrać gotowy dowód, warto przy okazji wypełnić dokument NIP-3. Służy on do aktualizacji danych osobowych w Urzędzie Skarbowym, ale składany jest w Urzędzie Gminy. Wypełniając go podczas odbioru dowodu oszczędzimy sobie wycieczki do dodatkowej instytucji.

PRL-owski akt urodzenia. Ważny czy nie ważny?

Wielu z nas ma jeszcze odpisy skrócone aktu urodzenia, wydane w czasach PRL i posiadające znaczki opłaty skarbowej z tamtego okresu. Zdarza się niekiedy, że urzędnicy nie chcą przyjąć takiego dokumentu argumentując, że PRL nie istnieje, w związku z czym ważność utraciły także wydane przez to państwo dokumenty. Czy urzędnicy ci mają rację?

Absolutnie nie. Taka opinia jest typowym urzędniczym „widzimisię”, które wynika raczej z braku kompetencji niż z wiedzy. W świetle prawa międzynarodowego RP jest sukcesorką PRL. Przez sam ten fakt, wszystkie dokumenty wydane w PRL, do czasu ich unieważnienia przez ustawodawstwo RP, pozostają w mocy. Podobnie znaczki opłaty skarbowej, nawet jeśli ta uiszczona była w połowie lat osiemdziesiątych, zachowują ważność. Dlatego też większość urzędów przekazuje swym pracownikom wytyczne, wedle których mają oni przyjmować PRL-owskie odpisy aktów urodzenia, jeśli tylko widnieją na nich znaczki skarbowe. Niektórzy urzędnicy nie znają jednak tych wytycznych. Warto więc byśmy sami o nich pamiętali.

Prawo jazdy do wymiany

Prawo jazdy wymienić możemy w Urzędzie Miasta (jeśli miasto ma prawa powiatu) lub w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego. Podobnie jak w przypadku dowodu osobistego cała procedura trwa około 30 dni.

Wraz z wypełnionym wnioskiem składamy także:

- jedno zdjęcie 35x45 mm (takie samo jak w przypadku dowodu osobistego, lewy półprofil etc.)
- kserokopię dotychczasowego prawo jazdy
- oryginał prawo jazdy (do wglądu)
- dowód osobisty (do wglądu)
- dowód uiszczenia opłaty skarbowej (w przypadku prawa jazdy opłata wynosi 70,50 zł)

Nowy dokument możemy odebrać osobiście, lub poprosić o przesłanie pocztą. Wystarczy zaznaczyć na formularzu odpowiednią opcję.

Gdzie jeszcze zmienić swoje dane?

Powyższe dokumenty wymienić należy w pierwszej kolejności. Nie można jednak zapominać, o konieczności podania nowego adresu działowi kadr swojej firmy, operatorowi telefonii komórkowej, z którego usług korzystamy, dostawcy energii etc… etc…

Po tych formalnościach, przyznajmy, dużo łatwiejszych i przyjemniejszych od starań o kredyt mieszkaniowy, naprawdę możemy odetchnąć. Jesteśmy u siebie.


Tagi: zameldowanie dokumenty formalności

Podobne artykuły:
- Krok 5 (rynek pierwotny): Zbierz potrzebne dokumenty kredytowe i złóż wniosek

Komentarze i opinie