Strona główna Poradnik mieszkaniowy Krok 1 (rynek wtórny): Sprawdź swoją zdolność kredytową

Krok 1 (rynek wtórny): Sprawdź swoją zdolność kredytową

dodano: 2011-11-08 21:35:59, kategoria: Poradnik mieszkaniowy

Aby zacząć marzenia o własnym „M”, musimy na początek ustalić naszą zdolność kredytową, a więc najprościej mówiąc, musimy dowiedzieć się, ile pieniędzy bank skłonny jest nam pożyczyć. Dopiero po ustaleniu kwoty przyszłego kredytu będziemy mogli zająć się poszukiwaniem mieszkania, które nie tylko będzie odpowiadało naszym gustom, ale także... portfelowi.

Zdolność kredytową sprawdzić można na wiele sposobów m.in. poprzez wizytę w wybranym banku bądź umówienie się z niezależnym doradcą finansowym (można to uczynić klikając tutaj).  Doradca zaproponuje nam dogodny dla nas termin spotkania i rozmowy, podczas której zostaniemy najpewniej poproszeni o podanie:

- wysokości comiesięcznych dochodów kredytobiorców (im wyższe, tym większa będzie kwota kredytu)

- sposobu uzyskiwania dochodu (banki uznają umowę o pracę na czas nieokreślony za najbezpieczniejszą i, co za tym idzie, najkorzystniejszą dla wysokości przyszłego kredytu formę zatrudnienia. Umowy zlecenie oceniane są niżej, ale również stanowią podstawę do wydania pozytywnej decyzji kredytowej.)  

- stałych miesięcznych kosztów utrzymania (a więc średnia kwota miesięcznych wydatków na życie. Warto pamiętać, że czynsz za przyszłe mieszkanie również zostanie wliczony w tę kwotę)

- innych kredytów i zobowiązań (pamiętać należy, że posiadanie karty kredytowej, nawet regularnie spłacanej, obniży naszą zdolność kredytową, ponieważ bank potraktuje ją jako możliwe źródło dodatkowego zadłużenia)

- liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego

- wysokości ewentualnego wkładu własnego

- okresu, na jaki chciałbyś uzyskać kredyt (dłuższy okres kredytowania zwiększa szansę na jego uzyskanie, ale zwiększa też koszta obsługi kredytu);

- waluty w jakiej chciałbyś wziąć kredyt

Na podstawie otrzymanych danych doradca lub pracownik banku poinformuje nas o maksymalnej kwocie kredytu, którą bank może nam zaoferować, a także o czasie oczekiwania na sfinalizowanie transakcji i o wymaganych dokumentach, które będziemy musieli dostarczyć aby dopełnić wszelkich formalności.  

Zanim spotkasz się z doradcą lub wybierzesz się do siedziby banku możesz skorzystać z internetowego kalkulatora zdolności kredytowej. Wyliczenia wykonane z jego pomocą nie są wiążące, ale pozwalają uzyskać ogólną wiedzę na temat tego ile pieniędzy będziemy w stanie otrzymać.


Tagi: zdolność kredytowa

Podobne artykuły:
- Jak uzyskać wysoki scoring podczas rozmowy z bankiem?
- Jak zwiększyć zdolność kredytową?
- Karta kredytowa sposobem na pozytywną historię kredytową
- Krok 1 (rynek pierwotny): Sprawdź swoją zdolność kredytową
- Niska zdolność kredytowa w nowym roku

Komentarze i opinie