Strona główna Poradnik mieszkaniowy Krok 2 (rynek wtórny): Znajdź odpowiednią nieruchomość

Krok 2 (rynek wtórny): Znajdź odpowiednią nieruchomość

dodano: 2011-11-08 23:11:00, kategoria: Poradnik mieszkaniowy

Przed nami najważniejsza decyzja. Wybór odpowiadającego nam mieszkania. Poszukiwania możemy rozpocząć na własną rękę lub też wspomóc się ofertą agencji nieruchomości. Co najlepiej wybrać?

Każde z tych dwóch rozwiązań posiada swoje plusy i minusy. Decyzja o skorzystaniu z pomocy agencji będzie nas nieco kosztowała, ale z drugiej strony zaoszczędzi nam bardzo dużo czasu potrzebnego na samodzielne wyszukanie i (co najważniejsze!) sprawdzenie oferty. Agencje nieruchomości nie tylko bowiem dysponują rozbudowaną bazą mieszkań, ale także najczęściej pomagają nam zweryfikować stan prawny i techniczny nieruchomości, a nierzadko odpowiadają również za prawną możliwość sfinalizowana transakcji (innymi słowy agencja m.in. upewnia się, że składający ofertę sprzedaży faktycznie ma prawo do mieszkania).

Oczywiście, usługi agencji kosztują. Standardowa kwota prowizji pobieranej przez pośredników waha się  od 2 do 3,5% wartości mieszkania, które nabywamy. W przypadku zakupu nieruchomości za np. 300 000 zł  prowizja wyniesie więc od 6 do ponad 10 tysięcy zł.

Co prawda można niekiedy trafić na ofertę, gdzie to sprzedający mieszkanie sam decyduje się na pokrycie kosztów pośrednictwa. Mimo że zdarza się to stosunkowo rzadko, warto jednak zwrócić na to uwagę podczas przeglądania agencyjnego katalogu.

W przypadku gdy zdecydujemy się już na pomoc agenta, zostaniemy prawdopodobnie poproszeni o podpisanie specjalnej umowy, która zobowiąże nas do uiszczenia prowizji w razie zakupu któregoś z zaprezentowanych przez agencję mieszkań. Pamiętajmy, że umowa ta obowiązuje także w sytuacji, gdy po upływie jakiegoś czasu od obejrzenia mieszkania postanowimy np. dogadać się już bezpośrednio z jego właścicielem. W takiej sytuacji możemy się spodziewać, że agencja zażąda od nas uiszczenia prowizji.

Jeśli dysponujemy pewnymi zasobami wolnego czasu możemy wyszukać wymarzoną nieruchomość samodzielnie. Zacznijmy poszukiwania od Internetu i ogłoszeń w gazetach. Wypytajmy znajomych! Jeśli chcielibyśmy znaleźć nieruchomość w jakimś konkretnym rejonie miasta wybierzmy się tam i poprzeglądajmy osiedlowe tablice ogłoszeń, a także balkony i okna (w tych miejscach często umieszczane są domowej roboty ogłoszenia o możliwości nabycia danego mieszkania). Po odnalezieniu nieruchomości przyjrzyjmy się jej dokładnie i jeśli to możliwe, skorzystajmy z pomocy znajomych, na co dzień zajmujących się kwestiami budowlanymi czy remontowymi.

Ważna uwaga! Praktyką ostatnich lat w Internecie jest umieszczanie przez agencje nieruchomości ogłoszeń wyglądających na prywatne. Chcąc uniknąć opłat przyjdzie nam lawirować między bardzo licznymi ofertami z załączonym numerem telefonu agencji.

Bez względu jednak na to, czy mieszkanie odnajdziemy z pośrednikiem czy samodzielnie, powinniśmy dokładnie zweryfikować jego stan prawny (agencja, jak wspomnieliśmy, powinna zrobić to za nas, ale w tak ważnej kwestii lepiej upewnić się też samemu). Na pewno sprawdzić musimy księgi wieczyste naszej nieruchomości. Zrobić to można przez Internet za pomocą elektronicznego systemu dostępu do ksiąg wieczystych. W ten sposób upewnimy się kto ma prawa do lokum, zdobędziemy informacje o hipotece itd.

Jeśli mieszkanie odnajdziemy samodzielnie, prawdopodobnie przyjdzie nam także ponegocjować z właścicielem cenę nieruchomości. Przygotowując się do takiej rozmowy nie zapomnijmy sprawdzić cen rynkowych podobnych mieszkań. Może się bowiem okazać, że kwota proponowana przez sprzedającego jest zdecydowanie wygórowana w stosunku do podobnych obiektów.  Z drugiej strony, może być  też ona niezwykle niska, a to powinno w nas już budzić pewne wątpliwości (być może czynsz i opłaty komunalne są w tej nieruchomości niezwykle wysokie, albo ukrywa się przed nami jej faktyczny stan techniczny)

Odnaleźliśmy już mieszkanie, które zgadza się z naszą zdolnością kredytową? Możemy więc zabrać się za formalności związane z otrzymaniem kredytu!


Tagi: poszukiwanie mieszkania

Podobne artykuły:
- Chwyty marketingowe deweloperów
- Czym jest plan zagospodarowania przestrzennego i jak z niego korzystać?
- Krok 2 (rynek pierwotny): Znajdź odpowiednią nieruchomość
- Rynek pierwotny - jak szukać mieszkaniowych okazji?
- Rynek pierwotny czy rynek wtórny?

Komentarze i opinie