Strona główna Poradnik mieszkaniowy Krok 4 (rynek pierwotny): Podpisz umowę przedwstępną

Krok 4 (rynek pierwotny): Podpisz umowę przedwstępną

dodano: 2011-11-05 20:12:09, kategoria: Poradnik mieszkaniowy

Umowa przedwstępna to najprościej mówiąc dokument, który zobowiązuje podpisujące go strony do zawarcia w przyszłości ostatecznej umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości – w tym wypadku umowy przeniesienia własności mieszkania, czyli po prostu jego kupna. Tego typu dokumenty podpisuje się nie tylko w przypadku nabycia nieruchomości, ale w każdej sytuacji, w której sygnatariusze, nie mogąc w danej chwili sfinalizować transakcji (np. w związku z brakiem środków), chcą być pewni, że warunki ustalone na początku negocjacji, w niezmienionej formie znajdą się w ostatecznym dokumencie.

Dla nas, jako kupujących mieszkanie, liczy się przede wszystkim jeden z warunków. Cena. A ta, podczas długiego oczekiwania na przyznanie kredytu, może się zmienić. To zresztą nie wszystko. Deweloper, nie związany z nami (do czasu otrzymania przez nas pozytywnej decyzji kredytowej) żadnymi aktami formalnymi, może np. podpisać umowę z kimś innym, albo nawet zrezygnować z transakcji pozostawiając nas „na lodzie”. Lepiej więc zawczasu się zabezpieczyć podpisując z deweloperem umowę przedwstępną jeszcze przed rozpoczęciem procesu kredytowego.

Umowę zawrzeć można w dwóch formach. Pierwszą z nich jest klasyczna umowa cywilno-prawna spisywana między stronami. Drugą zaś jest akt notarialny, a więc dokument poświadczony przez notariusza.  Mimo dodatkowych kosztów, które należy ponieść w przypadku wybrania opcji notarialnej zdecydowanie polecamy taki sposób sporządzenia umowy. W razie odstąpienia dewelopera od zamiaru sprzedaży nam nieruchomości z aktem notarialny w ręku mamy większe szanse na uzyskanie na drodze postępowania sądowego, nakazu sfinalizowania przyrzeczonej umowy.

Jeśli zdecydowaliśmy się na zawarcie umowy przedwstępnej musimy pamiętać o zawarciu w niej konkretnych informacji. Bez względu na format (notarialny czy klasyczny), który zdecydujemy się obrać, w dokumencie znaleźć się muszą następujące dane:

1.      informacje dotyczące nieruchomości,

2.      dane umawiających się stron,

3.      termin zawarcia finalnej umowy,

4.      uzgodniona cena za nieruchomość oraz sposób uiszczenia opłaty,

5.      szczegóły dotyczące zobowiązań stron, które to zobowiązania zostaną wypełnione do chwili podpisania docelowej umowy.

6.      data podpisania umowy przedwstępnej

7.      termin przekazania nieruchomości 

8.      wysokość zadatku

No właśnie – zadatek! Nie jest to obowiązkowa część umowy przedwstępnej, ale najczęściej strony umawiają się co do takiej formy zabezpieczenia finansowego. Wynosi on najczęściej 10% ceny nabywanego mieszkania. Mimo, że zadatek wpłaca kupujący, to zapewnia on bezpieczeństwo obu stronom transakcji. Jeśli bowiem deweloper nie dotrzyma warunków umowy przedwstępnej będzie zobowiązany do zwrócenia nabywcy dwukrotności wpłaconego zadatku. Oczywiście ów zadatkowy medal ma dwie strony. W sytuacji gdy to my nie będziemy w stanie wypełnić przedwstępnych zobowiązań, wpłacone przez nas pieniądze przepadną na rzecz dewelopera.


Tagi: umowa

Podobne artykuły:
- Jak sprawdzić dewelopera?
- Krok 3 (rynek wtórny): Podpisanie umowy przedwstępnej
- Krok 4 (rynek wtórny): Zbierz potrzebne dokumenty kredytowe i złóż wniosek
- Krok 5 (rynek pierwotny): Zbierz potrzebne dokumenty kredytowe i złóż wniosek
- Krok 5 (rynek wtórny): Uzyskanie decyzji kredytowej i podpisanie umowy

Komentarze i opinie