Krok 6 (rynek pierwotny): Uzyskanie decyzji kredytowej i podpisanie umowy
dodano: 2011-11-06 22:00:35, kategoria: Poradnik mieszkaniowy
Oczekując na wydanie decyzji kredytowej musimy się uzbroić w cierpliwość. Zdarza się co prawda, że bank poinformuje nas o niej już po upływie siedmiu dni, ale najczęściej trwa to od trzech tygodni do miesiąca. Długie oczekiwanie na przetworzenie wniosku nie oznacza wcale, że spadają nasze szanse na uzyskanie decyzji pozytywnej. Długość oczekiwania wiąże się bowiem zwykle z ilością wniosków kredytowych rozpatrywanych przez bank w danym momencie. Im jest ich więcej, tym później możemy spodziewać się otrzymania odpowiedzi.
+ Krok 2 (rynek pierwotny): Znajdź odpowiednią nieruchomość
+ Krok 3 (rynek pierwotny): Negocjuj z deweloperem
+ Krok 4 (rynek pierwotny): Podpisz umowę przedwstępną
+ Krok 5 (rynek pierwotny): Zbierz potrzebne dokumenty kredytowe i złóż wniosek
+ Krok 7 (rynek pierwotny): Ustanowienie zabezpieczeń przejściowych i założenie ROR
+ Krok 8 (rynek pierwotny): Podpisanie aktu notarialnego i wpis do księgi wieczystej
+ Krok 9 (rynek pierwotny): Uruchomienie środków i odbiór mieszkania
Co jednak jeśli decyzja kredytowa będzie dla nas negatywna? W takiej sytuacji przysługuje nam oczywiście prawo do złożenia odwołania. Musimy przy tym pamiętać, że bank nie musi tłumaczyć przyczyn, dla których nie chce udzielić nam kredytu. Większość banków zastrzega sobie bowiem prawo do wydania negatywnej opinii bez składania dalszych wyjaśnień.
Przyjmijmy jednak, że otrzymaliśmy już od naszego banku decyzję pozytywną. Najtrudniejsze jest już za nami. Prawdopodobnie w przeciągu kilku najbliższych dni otrzymamy gotową do podpisu umowę kredytową przygotowaną przez bank. Najczęściej jej sporządzenie zajmuje od jednego do dwóch dni. Pamiętajmy, że umowy składają się ze standardowych zapisów ustalanych przez bank i nie ma właściwie możliwości ich renegocjacji. Jako kredytobiorcy mamy (a właściwie mieliśmy na wcześniejszym etapie starań o kredyt) wpływ jedynie na kwotę kredytu, jego oprocentowanie i inne kwestie związane bezpośrednio z warunkami finansowymi. Reszta pozostaje w gestii banku.
Gdy już otrzymamy umowę, na wszelki wypadek sprawdźmy, czy jej postanowienia zgodne są z tym co ustaliliśmy z bankiem i co znajduje się w decyzji kredytowej. Umowa kredytowa to w zasadzie pakiet dokumentów, zawierających prócz samej umowy także szereg załączników. Są to zwykle:
- - Regulamin kredytu,
- - Wyciąg z aktualnej tabeli opłat i prowizji,
- - Oświadczenia do sądu,
- - Oświadczenia o poddaniu się egzekucji,
- - Oświadczenia dla ubezpieczycieli,
Umowę uzupełniają także inne załączniki, których lista i ilość różni się w zależności od rodzaju zaciągniętego przez nas kredytu. Każdy z załączników należy dokładnie przejrzeć – szczególną zaś uwagę zwrócić trzeba na tabelę opłat i prowizji.
Tagi: decyzja kredytowa umowa
Podobne artykuły:
- Jak sprawdzić dewelopera?
- Krok 3 (rynek wtórny): Podpisanie umowy przedwstępnej
- Krok 4 (rynek pierwotny): Podpisz umowę przedwstępną
- Krok 4 (rynek wtórny): Zbierz potrzebne dokumenty kredytowe i złóż wniosek
- Krok 5 (rynek pierwotny): Zbierz potrzebne dokumenty kredytowe i złóż wniosek