Strona główna Poradnik mieszkaniowy Krok 8 (rynek wtórny): Odbiór mieszkania

Krok 8 (rynek wtórny): Odbiór mieszkania

dodano: 2011-11-17 02:29:19, kategoria: Poradnik mieszkaniowy

Po kliku dniach pieniądze z naszego kredytu zostaną przelane na konto sprzedającego. Podobnie jak w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, także tu mamy prawo domagać się, by nieruchomość odpowiadała warunkom określonym w umowie przedwstępnej i umowie kupna.

Finalnym krokiem, który ostatecznie przypieczętuje przekazanie nam praw do lokalu będzie spisanie tzw. protokołu zdawczo-odbiorczego. Dokument ten powinien zawierać następujące informacje:

1. Dane sygnatariuszy
2. Datę oraz miejsce sporządzenia
3. Informacje dotyczące umowy sprzedaży, której protokół dotyczy (do stanu nieruchomości określonego w tej umowie będzie się odwoływał)
4. Wypis wskazań liczników
5. Listę wszelkich niezgodności stanu nieruchomości z umową (listę wad i uszkodzeń)
6. Informację o ilości kluczy przekazanych nabywcy
7. Listę wyposażenia sprzedawanego wraz z nieruchomością
8. Spis przekazanych nabywcy dokumentów
9. Podpis stron

Pamiętajmy przy tym, że niezgodnością z umową będzie nie tylko brak jakiegoś sprzętu lub wyposażenia ale także jego nadmiar. W pierwszej chwili wydawać się może, że to nie problem, ale wyobraźmy sobie sytuację, gdy poprzedni właściciel, chcąc pozbyć się np. starych mebli po prostu zostawia je w mieszkaniu. Jeśli nie zażądamy ich usunięcia w chwili spisywania protokołu, to będziemy musieli sami zadbać o ich transport na wysypisko.

Złożenie podpisów pod protokołem kończy się przekazaniem nam kompletu kluczy i czyni nas ostatecznie właścicielami i dysponentami nieruchomości.


Tagi: odbiór mieszkania

Podobne artykuły:
- Krok 9 (rynek pierwotny): Uruchomienie środków i odbiór mieszkania

Komentarze i opinie