Strona główna Poradnik mieszkaniowy Krok 9 (rynek pierwotny): Uruchomienie środków i odbiór mieszkania

Krok 9 (rynek pierwotny): Uruchomienie środków i odbiór mieszkania

dodano: 2011-11-06 23:47:14, kategoria: Poradnik mieszkaniowy

To już prawie koniec. Jeśli wszystko poszło dobrze to pozostają nam jedynie dwie kwestie. Wypełnienie tzw. polecenia wypłaty środków i przekazania go bankowi oraz odbiór mieszkania od dewelopera. Pierwsza sprawa nie nastręcza problemów. W przeciągu kilku dni środki zostaną uruchomione (informacje dotyczące harmonogramu odnaleźć można w regulaminie, stanowiącym załącznik do umowy) i pamietać należy jednynie o tym, by  po wypełnieniu polecenia wypłaty środków dokument ten został podpisany przez wszystkich kredytobiorców (w innym razie bank nie dokona przelewu). Dopiero jednak odbiór nieruchomości powinien przyciągnąć naszą uwagę. To już ostatni, ale bardzo ważny krok.

Odbiór mieszkania

Deweloper, najczęściej z niewielkim wyprzedzeniem, informuje nas o terminie odbioru mieszkania. Oczywiście postarajmy się ustalić termin dogodny dla nas. Zarezerwujmy sobie sporo wolnego czasu, tak byśmy nigdzie nie musieli się spieszyć. W miarę możliwości ustalmy spotkanie w godzinach dziennych - naturalne światło pomoże nam wypatrzeć możliwe niedoskonałości.

Podczas oglądu nieruchomości będziemy oczywiście uspokajani (tu się jutro poprawi, tu to żaden problem etc.) i prawdopodobnie nakłaniani do jak najszybszego podpisania dokumentu potwierdzającego odbiór. Nie spieszmy się jednak i nie ulegajmy namowom. Poświęćmy trochę czasu aby spokojnie i dokładnie obejrzeć całe mieszkanie. Pamiętaj! Podpisanie dokumentu oznacza de facto, że akceptujemy stan naszej nieruchomości i sposób w jaki została wykonana. Od tej chwili deweloper jest w zasadzie zwolniony z odpowiedzialności przed klientem. Możemy oczywiście powoływać się na gwarancję (lub rękojmię), ale ta dotyczy już nie samego dewelopera, a konkretnego podwykonawcy, czyli firmę/firmy, które np. tynkowały ściany, wstawiały okna czy kładły podłogi.

Tak więc nim ostatecznie potwierdzimy podpisem odbiór naszego wymarzonego mieszkania dokładnie je obejrzyjmy.

Jak się przygotować?

Jeśli boimy się, że nie uda się nam samemu zlokalizować poważniejszych niedostatków w nowej nieruchomości, rozważmy zatrudnienie fachowca. Wynajem specjalisty, który wraz z nami uda się na odbiór mieszkania, dokona odpowiednich pomiarów, zajrzy gdzie trzeba etc. kosztuje około 200-300 zł. Biorąc pod uwagę ewentualne koszty napraw lub długie oczekiwanie na możliwe poprawki warto wariant ten wziąć pod uwagę.

Jeśli jednak zdecydujemy się samodzielnie dokonać oględzin pamiętajmy by zabrać ze sobą następujące przedmioty:

- projekt mieszkania
- poziomicę
- rozwijaną miarkę
- kątownik
- miernik elektroniczny
- zapałki

Tak uzbrojeni możemy wyruszyć do nowego mieszkania. Lista miejsc, które powinniśmy odwiedzić jest dość długa. Przedstawmy ją więc w formie tabelki (którą możesz wydrukować i zabrać ze sobą na odbiór mieszkania). Z lewej strony znajduje się lista obiektów, którym musimy się przyjrzeć, z prawej zaś bardziej szczegółowy opis ewentualnych problemów, które możemy w tych miejscach napotkać.

Ściany

-  używając poziomicy sprawdź czy ściany są pionowe
- sprawdź czy tynk został równo nałożony na ścianę (niekiedy zdarza się, że tynk na górze i u dołu jest grubszy, co odkształca ścianę)
- sprawdź  kątownikiem, czy ściany opadają na sufit i podłogę pod kątem 90 stopni
- sprawdź farbę na ścianach (szczególnie zwróć uwagę na ewentualne bąbelki powietrza,  a także upewnij się, ze pod farbą położono grunt) 

Sufit

- przede wszystkim sprawdź, czy na suficie nie widać śladów wilgoci lub zagrzybienia
- upewnij się, że sufit wspiera się na ścianach prostopadle
- zwróć  uwagę na sposób położenia tynku na suficie (czy zostało to wykonane z należytą starannością)

Podłoga

 - sprawdź czy podłoga ułozona została prosto, i czy pod kątem 90 stopni przylega do ściany (jeśli przy ścianach podłoga zaczyna się unosić, będziemy mieli w przyszłości problemy z położeniem paneli lub kafelków)
-   spytaj o grubość wylewki (trudno to sprawdzić w inny sposób - pamiętajmy, że dobrze wykonana wylewka powinna mieć ok 5. cm grubości)
- sprawdź czy podłogi są zgodne z  wcześniejszymi uzgodnieniami (innymi słowy, jeśli umowa obejmowała położenie np. konkretnych paneli, sprawdź czy w istocie zostały one umieszczone tam gdzie trzeba)

Drzwi

- sprawdź czy drzwi (zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne) odpowiadają podanym przez Ciebie wymaganiom
- upewnij się, że drzwi zewnętrzne otwierają się na oścież i lekko chodzą w zawiasach
- sprawdź ile swobodnego miejsca pozostaje pod skrzydłem drzwi (pamiętaj, że musi tam się znaleźć odpowiednio dużo przestrzeni np. dla paneli, terakoty czy dywanu)

Okna

- sprawdź szczelność okien
- otwierz i zamknij je kilkakrotnie, jeśli wyczujesz opór może to oznaczać, że coś jest nie tak
- obejrzyj szyby i upewnij się, że nie ma na nich zarysowań lub pęknięć
- upewnij się, że parapety zostały udpowiednio zamontowane

Instalacja Wodna

- jeśli  to możliwe sprawdź czy ciepła i zimna woda została podłączone prawidło
- sprawdź wizualnie szczelność instalacji
- zweryfikuj, czy liczniki pracują poprawnie

Instalacja Elektryczna

- sprawdź, czy wszystkie kontakty i włączniki znajdują się tam, gdzie przewiduje to projekt
- za pomocą miernika upewnij się, że w każdym z kontaktów jest prąd
- sprawdź czy skrzynka z bezpiecznikami jest opisana
- wyłącz wszystkie bezpieczniki i sprawdź raz jeszcze napięcie w gniazdkach (w ten sposób upewnisz się, ze skrzynka została odpowiednio podłączona)
- za pomocą miernika (lub odpowiednio spreparowanej żarówki) zweryfikuj czy kable do podłączenia żyrandola są pod napięciem 

Wentylacja

- wentylację najłatwiej sprawdzić za pomocą zapałki (zapaloną zapałkę przystawiamy do kratki wentylacyjnej - płomień powinien kierować się w kierunku szybu) 

Balkon

- wylewka balkonu powinna mieć lekki spadek na zewnątrz (chodzi o to, by woda deszczowa nie zalewała naszego mieszkania)
- jeśli balkon otoczony jest krawężnikiem, to powinien w nim znajdować się otwór umożliwiający odpływ wody

Garaż

- upewnij się, że garaż ma tyle metrów ile przewidziane zostało w projekcie
- sprawdź czy drzwi garażowe działają jak należy
- sprawdź instalację elektryczną (tak samo jak w powyższym opisie)
- jeśli to możliwe sprawdź funkcjonowanie osiedlowego systemu odprowadzania wody (chodzi o to, by przy większych opadach woda nie podtapiała naszego garażu)

Piwnica

- upewnij się, że piwnica ma odpowiedni metraż
- sprawdź instalację elektryczną

Rozmiar mieszkania

- przejdźmy się z miarką po każdym pomieszczeniu w naszym nowym mieszkaniu i sprawdźmy, czy aby napewno cała nieruchomość ma dokładnie tyle metrów ile powinna

Grzejniki

- sprawdź, czy grzejniki zostały odpowiednio przymocowane do ściany (poruszaj nimi mocniej i upewnij się, że śruby mocujące siedzą wystarczająco dobrze)

 

Dokonaliśmy już sprawdzenia całego mieszkania? Jeśli odkryliśmy poważniejsze wady nie podpisujmy dokumentu odbiorczego! Umówmy się z przedstawicielem naszego dewelopera co do terminu wprowadzenia poprawek i zapewnijmy go, że od razu po naprawach odbierzemy mieszkanie i dopełnimy formalności. Nie dajmy się też zwieść obietnicom w stylu „dziś proszę podpisać, a jutro poprawimy niedoróbki”. Podpiszmy dopiero wtedy, gdy będziemy zadowoleni z naszego mieszkania.

Po złożeniu podpisu otrzymamy komplet kluczy i rozstaniemy się z przedstawicielem dewelopera. Od tej chwili mieszkanie jest już nasze!

Jest jednak jeszcze jedna kwestia, której bezwzględnie musimy dopilnować. Otóż zwróćmy uwagę, że ustanowienie hipoteki stanowi czynność cywilnoprawną, której podjęcie wymaga niestety uiszczenia odpowiedniego podatku (podatek ten w skrócie nazywany jest PCC). Wysokość tego podatku różni się w zależności od tego, czy kredyt mieszkaniowy zaciągnęliśmy w złotówkach czy w walucie obcej.

Dla kredytów w walucie rodzimej podatek ten wynosi 0,1% wartości ustanowionej hipoteki. W przypadku waluty obcej kwota ta jest stała (opłata zryczałtowana) i wynosi 19 zł.

Jeżeli zobowiązanie kredytowe dotyczy więcej niż jednej osoby (np. małżeństwa), to do wypełnionego druczku PCC-3 dołączyć musimy jeszcze załącznik PCC-3A, w którym zawrzemy dane pozostałych podatników. Z tak uzupełnionymi dokumentami jak najszybciej udajemy się do siedziby Urzędu Skarbowego (odpowiedniego dla miejsca zameldowania kredytobiorcy/biorców) i, po złożeniu wypełnionych formularzy, dokonujemy opłaty podatku w urzędowej kasie.

Druki PCC-3 otrzymamy prawdopodobnie od przedstawiciela banku, ale warto wiedzieć, że można je także pobrać ze strony Ministerstwa Finansów:

Druczek PCC3
  

Druczek PCC3A


Tagi: uruchomienie środków odbiór mieszkania

Podobne artykuły:
- Krok 8 (rynek wtórny): Odbiór mieszkania

Komentarze i opinie