Strona główna Poradnik mieszkaniowy Rodzina na Swoim - jak skorzystać z programu?

Rodzina na Swoim - jak skorzystać z programu?

dodano: 2011-11-03 19:40:28, kategoria: Poradnik mieszkaniowy

Każdy zainteresowany zakupem nowego mieszkania słyszał zapewne o możliwości skorzystania z rządowego programu „Rodzina na swoim”. Nic dziwnego! Co miesiąc około 3 tys. osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu, do którego spłacenia przyłącza się skarb państwa. Uzyskanie pożyczki w ramach „Rodziny na swoim” nie jest najłatwiejsze, ale gra wydaje się warta świeczki. W ostatecznym rozrachunku rządowe dopłaty mogą nam zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych!
 

Rodzina na Swoim - jak skorzystać z programu? Czym właściwie jest „Rodzina na swoim”?

W uproszczeniu, podjęty w 2007 roku program polega na tym, że skarb państwa przez pierwsze 8 lat, przez które spłacamy nasz kredyt, opłaca za nas połowę odsetek od zaciągniętego zobowiązania. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że kwota dopłaty ustalana jest nie na podstawie faktycznego oprocentowania naszego kredytu, a na bazie średniego oprocentowania wynoszącego w ramach tego programu 5,87%.  Oznacza to, że kredytobiorcy spłacający kredyt o wyższym oprocentowaniu otrzymają niższe dopłaty ( i vice versa).  Trzeba również pamiętać, że kredyt zaciągnąć możemy jedynie w złotówkach. Pożyczka w innej walucie skutecznie uniemożliwi nam skorzystanie z programu.
 

Kto może skorzystać z programu?

Przed 1 września 2011 roku do „Rodziny na swoim” przystąpić mogły jedynie młode małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci. Po wrześniowej nowelizacji także single uzyskały możliwość dostępu do preferencyjnych kredytów. Zgodnie z zasadami określonymi w poprawionej ustawie osoba ubiegająca się o kredyt w ramach RNS musi mieć mniej niż 35 lat (limit wieku nie dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci), oraz nie może posiadać na własność (lub nawet współwłasność) żadnej innej nieruchomości. Warto podkreślić, że w przypadku małżeństw wystarczy, by choć jedno z małżonków spełniało warunek wiekowy.


Kolejnym ważnym kryterium jest metraż nowego mieszkania oraz jego cena. O ile górną granicę ceny za metr, umożliwiającą wzięcie udziału w RNS, ustala co kwartał wojewoda, o tyle rozmiar mieszkań objętych programem jest stały i wynosi maksymalnie 50m kw. dla singli i 75m kw. dla małżeństwa i osób samotnie wychowujących dzieci. Dodatkowo, ci drudzy i trzeci mogą otrzymać dopłatę także na zakup domu (do 140 m kw.), wedle wspomnianych na początku zasad. Single pozbawieni zostali tej możliwości.  Tu pojawia się jednak pewien kruczek, wprowadzony przez wrześniową nowelizację. Zgodnie z nią, państwo spłaca co prawda 50% odsetek, ale wyliczanych od konkretnego metrażu nieruchomości, liczącego odpowiednio: dla singli – max. 30 m kw. zaś dla rodzin i samotnie wychowujących dziecko max. 50 m kw. w przypadku mieszkań i max. 70 m kw. w przypadku domów. Oznacza to, że singiel kupujący mieszkanie o rozmiarze 45 m kw. otrzyma dopłatę do odsetek kredytu liczonych za 30 m kw. Odsetki za pozostałe 15 m.kw. opłacić musi już samodzielnie.


Podkreślmy, że kredyt hipoteczny zaciągnięty przy współudziale państwa przeznaczyć możemy nie tylko na zakup domu lub mieszkania. Rodzina na swoim pozwala na dofinansowanie budowy własnego domu, rozbudowę istniejącej nieruchomości (czyli tworzenie dobudówek), a także na adaptację budynku, który do tej pory nie spełniał funkcji mieszkalnych.

Gdzie tkwi haczyk?

Pożyczka w ramach RNS pozwala zaoszczędzić poprzez zmniejszenie kosztów obsługi kredytu. Pamiętać przy tym należy jednak o kilku niedogodnościach wynikających z korzystania z programu.


Po pierwsze, wprowadzone stosunkowo niedawno obniżki progów cenowych sprawiają, że dość trudno znaleźć mieszkanie, którego koszt spełni kryteria stawiane przez wojewodów. Dla przykładu, w trzecim kwartale 2011r.  próg dla mieszkania pochodzącego z rynku pierwotnego w Poznaniu wynosił 5130 zł za metr kwadratowy, w sytuacji gdy średnie ceny nowych nieruchomości mieściły się w przedziale od 5300 do 5800 zł.


Po drugie, osoba korzystająca z dopłat przez 8 lat ich otrzymywania nie może uzyskać prawa własności innej nieruchomości, w sposób inny niż spadkobranie.  Uzyskanie statusu właściciela automatycznie pozbawia nas prawa do dalszych dopłat.


Po trzecie, choć to chyba najmniej kłopotliwa uwaga, nabywana nieruchomość musi znajdować się na terytorium naszego kraju.
Po czwarte. Z programu „Rodzina na swoim” skorzystać można jedynie do końca 2012! Rząd planuje bowiem wygaszenie programu do końca roku 2020.
 

Gdzie starać się o kredyt z dopłatą?

Większość polskich banków udzielających kredytów hipotecznych umożliwia dziś skorzystanie z programu „Rodzina na swoim”. Pełną ich listę odnaleźć można na stornie Banku Gospodarstwa Krajowego pod tym adresem – bgk.com.pl/23/.
 


Tagi: rodzina na swoim kredyt hipoteczny zakup mieszkania

Podobne artykuły:
- 50 dni do końca Rodziny na swoim
- Czy warto korzystać z usług doradcy finansowego?
- Dom do generalnego remontu - problem z kredytem
- Kredyt z dopłatą - trudno dostępny ale atrakcyjny
- Krok 1 (rynek pierwotny): Sprawdź swoją zdolność kredytową

Komentarze i opinie