Strona główna Wiadomości Karta kredytowa sposobem na pozytywną historię kredytową

Karta kredytowa sposobem na pozytywną historię kredytową

dodano: 2012-02-17 23:48:34, kategoria: Wiadomości

Osoby, które mają pozytywna historię kredytową łatwiej otrzymają kredyt hipoteczny i mają szansę na niższą marżę. Nie warto więc unikać produktów kredytowych, gdyż w przyszłości może to nam zaszkodzić. Expander sugeruje, że tanim i wygodnym sposobem na zbudowanie historii kredytowej może być karta kredytowa.

Karta kredytowa sposobem na pozytywną historię kredytową

Obecnie, aby uzyskać kredyt hipoteczny należy spełnić wiele wymagań. Najważniejszym jest oczywiście odpowiednio wysoki dochód. Jednak banki coraz większą uwagę przywiązują także do innych elementów, które mogą świadczyć o tym czy kredytobiorca będzie terminowo spłacał zadłużenie. Jednym z takich elementów jest pozytywna historia kredytowa.

Banki znacznie bardziej ufają klientom, którzy w przeszłości zaciągnęli i terminowo spłacili jakiś kredyt niż osobom, które zadłużają się po raz pierwszy. Dlatego warto postarać się o to, aby stworzyć sobie pozytywną historię kredytową. Dzięki temu, gdy będziemy chcieli uzyskać kredyt na mieszkanie, będziemy mieli większe szanse na uzyskanie atrakcyjnej oferty.

Historia kredytowa powstaje, gdyż banki przekazują informacje o naszych długach do BIKu. Tam trafiają informacje o tym o jakie produkty kredytowe wnioskujemy, jakie posiadamy oraz czy terminowo je spłacamy. Jeśli występują opóźnienia, to zapisywana jest informacja o tym jak długo trwały.

Oczywiście historia kredytowa powstaje niezależnie od tego czy zaciągniemy kredyt gotówkowy, skorzystamy z oferty kredytu w rachunku czy też karty kredytowej. Warto więc rozważyć który produkt będzie dla nas najkorzystniejszy. Jeśli jednak nie mamy większych potrzeb kredytowych, a głównym celem jest stworzenie pozytywnej historii kredytowej, to warto wybrać kartę kredytową.

Podstawową zaleta kraty kredytowej jest to, że korzystanie z niej jest bardzo tanie. Często są one wydawane za darmo, a opłaty banki zaczynają naliczać dopiero po roku korzystania. Opłaty nie są jednak zbyt wysokie – około 60 zł rocznie. Poza tym łatwo można ich uniknąć poprzez aktywne korzystanie. Dodatkowo karta oferuje nam coś co nie jest możliwe na innych produktach kredytowych – nieoprocentowany kredyt. Warunkiem braku odsetek jest jednak spłata całego zadłużenia w terminie.

Należy jednak dodać, że posiadanie karty kredytowej będzie miało też pewne negatywne skutki. W momencie, gdy będziemy starali się o kredyt hipoteczny będzie ona obniżała naszą zdolność kredytową. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby z niej zrezygnować np. tuż przed złożeniem wniosku o nowy kredyt. Można też zaczekać aż bank oszacuje naszą zdolność kredytową i zrezygnować z karty dopiero jeśli okaże się to konieczne. Mimo rezygnacji w BIKu nadal będą oczywiście zapisane informacje, że poprawnie korzystaliśmy z karty.

Jarosław Sadowski
Analityk firmy Expander
www.expander.pl

Tagi: historia kredytowa zdolność kredytowa

Podobne artykuły:
- Jak uzyskać wysoki scoring podczas rozmowy z bankiem?
- Jak zwiększyć zdolność kredytową?
- Krok 1 (rynek pierwotny): Sprawdź swoją zdolność kredytową
- Krok 1 (rynek wtórny): Sprawdź swoją zdolność kredytową
- Niska zdolność kredytowa w nowym roku

Komentarze i opinie