Strona główna Wiadomości Leasing nieruchomości - o czym warto pamiętać?

Leasing nieruchomości - o czym warto pamiętać?

dodano: 2015-08-05 06:41:03, kategoria: Wiadomości

Zakup nieruchomości jest inwestycją, która pociąga za sobą wysokie koszty. Można je zrealizować z wykorzystaniem kredytu bankowego, ale coraz więcej przedsiębiorców woli skorzystać przy tym z oferty leasingu nieruchomości. Na czym to polega i o czym powinien pamiętać przed podpisaniem umowy leasingobiorca?

Czym jest leasing nieruchomości?

Leasing nieruchomości (http://www.rl.com.pl/dla-firmy/nieruchomosci-w-leasing) to forma finansowania ich zakupu, która polega na zawarciu z leasingodawcą umowy cywilnoprawnej. Na mocy umowy leasingobiorca w zamian za ratalną opłatę otrzymuje prawo do korzystania z nieruchomości - obiektu o przeznaczeniu komercyjnym, np. biura, biurowca, magazynu czy hali produkcyjnej. Leasingodawca z kolei zobowiązuje się na mocy umowy do oddania w używanie danej nieruchomości na określony okres czasu. W przypadku leasingu nieruchomości wymagany jest czasem wkład własny od klienta.

O czym pamiętać?

Umowa leasingu nieruchomości może być korzystniejsza dla przedsiębiorcy niż umowa kredytowa z bankiem. Na pewno łatwiej jest uzyskać leasing niż kredyt, z uwagi na restrykcyjne zasady finansowania inwestycji w bankach, narzucone przez Komisję Nadzoru Finansowego. Kryteria oceny zdolności kredytowej kredytobiorcy są ostrzejsze niż przy leasingu. Przedmiot leasingu nie jest przy tym uwzględniany w bilansie przedsiębiorstwa jako zobowiązanie, co powoduje, że firma nie ma obciążonej zdolności kredytowej, tak jak w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Korzystający z leasingu nieruchomości chwalą sobie stabilność zobowiązań płatniczych podczas trwania umowy.

Należy pamiętać, że aby uzyskać leasing nieruchomości, należy posiadać stabilną sytuację finansową. Taka forma finansowania inwestycji przynosi korzyści podatkowe - w przypadku leasingu operacyjnego firma zaliczy raty leasingowe wraz z ponoszoną opłatą wstępną do kosztów uzyskania przychodu.

Podpisując umowę sprawdźmy, jaka jest wysokość wymaganej opłaty wstępnej oraz wysokość rat leasingowych. Istotne dla leasingobiorcy jest to, czy istnieje możliwość wykupu nieruchomości po zakończeniu umowy leasingowej i jaka cena będzie wówczas obowiązywała. Bardziej opłaca się skorzystać z leasingu operacyjnego nieruchomości, niż leasingu finansowego.

Trzeba wczytać się w warunki zerwania umowy leasingu. Można do niego doprowadzić poprzez opóźnienia w spłacie.


Tagi: leasing leasing niruchomości

Podobne artykuły:

Komentarze i opinie