Strona główna Wiadomości Na podłogi i na ściany Barlinek

Na podłogi i na ściany Barlinek

dodano: 2016-10-28 06:45:35, kategoria: Wiadomości

Wykańczając mieszkanie lub dom, lokatorzy często decydują się kłaść na ścianach tynki strukturalne, barwione w masie lub później malowane czy też różnego rodzaju tapety. Jednak ściany można wykończyć także na inne sposoby. Jednym z nich jest wyłożenie ścian drewnem.

Czy drewniany wygląd ścian to tylko tradycyjna boazeria lub panele MDF?

Większości osób „drewniane” wykończenie ścian kojarzy się przede wszystkim z PRL-owską boazerią lub nowszym wynalazkiem, panelami ściennymi z laminowanych MDF. Jedno i drugie miało swoje 5 minut świetności, jednak obecnie wypierane jest przez nowoczesne rozwiązania, takie jak specjalne deski ścienne. Jednym z przykładowych rozwiązań są panele ścienne drewniane Barlinek. Deski oferowane przez tę firmę mogą być montowane na ścianę, a styl montażu i uzyskane efekty ograniczane są jedynie przez wyobraźnię architekta lub inwestora. Mogą być one instalowane pionowo, poziomo lub ukośnie, na całych ścianach lub tylko na ich fragmentach, tworząc detale uzupełniające wystój wnętrza.

Jak instalować deski do ścian?

Deski do ścian instaluje się na drewnianych łatach montażowych. Należy pamiętać, by deski przed montażem aklimatyzować w pomieszczeniu, w którym będą montowane przez min. 48 godzin. Łaty konstrukcyjne, o minimalnym przekroju poprzecznym 18 na 50 mm instaluje się za pomocą kołków montażowych do ścian, w odległości co najwyżej 50 cm od siebie, i nie więcej niż 10 cm od narożników wewnętrznych i zewnętrznych. Należy pamiętać o tym, by łaty stanowiły jedną płaszczyznę, a wszelkie nierówności należy skorygować od razu, np. za pomocą kawałków drewna lub sklejki. Następnie na łaty konstrukcyjne, na wysokość jednej deski, nakłada się klej montażowy. Od pierwszej deski odcina się pióro i przykleja się ją do łat, a od strony wpustu montuje do łaty specjalnymi klipsami, które dostępne są w firmie Barlinek. Klipsy montażowe najwygodniej jest przyczepiać z użyciem wkrętów do drewna. Do tak przymocowanej pierwszej deski przyczepiamy za pomocą kolejne deski, dobijając je do siebie i montując do lat kolejnymi klipsami. Na ścianach wygodnie jest używać desek z zamkiem czołowym 5Gs lub 5Gc, które nie wymagają dobijania na krótkiej krawędzi. Narożniki wewnętrzne, w miejscu łączenia, można wykończyć wypełniaczem akrylowym w kolorze użytych desek. Krawędzie zewnętrzne wymagają więcej uwagi. Estetyczne wykończenie narożników można uzyskać: obcinając brzegi desek pod kątem 45 stopni. W miejsce łączenia desek można wkleić metalowy płaskownik, który będzie pełnił zarówno funkcję ozdobną, jak i ochronną. Do wykończenia narożników można też użyć kątowników metalowych lub drewnianych.

A jak wykończyć łączenia przy podłodze?

Ważne jest miejsce styku podłogi ze ścianą. By je estetycznie wykończyć (zamaskować szczelinę pomiędzy ścianą a podłogą), warto zamontować listwy przypodłogowe, które dostępne są w ofercie firmy Barlinek. Szeroki wybór produktów, które pozwolą na estetyczne i oryginalne wykończenie każdego wnętrza, obejmuje listwy drewniane z naturalnym fornirem lub folią, a także listwy sosnowe malowane na biało. 


Tagi:

Podobne artykuły:
- 50 dni do końca Rodziny na swoim
- Apartamenty jako lokata kapitału
- Bank "zafunduje" tańsze wakacje
- Banki wycofują się z kredytowania prowizji
- Będzie jeszcze więcej nowych mieszkań!

Komentarze i opinie