Strona główna Wiadomości Serwer dedykowany czy własny komputer w domu?

Serwer dedykowany czy własny komputer w domu?

dodano: 2015-07-30 08:09:49, kategoria: Wiadomości

Dla utrzymywania stron internetowych, portali czy e-sklepów konieczne jest posiadanie miejsca na serwerze. Czy bardziej opłacalne dla użytkownika będzie wykupienie serwera dedykowanego czy stworzenie własnego serwera z komputera domowego?

Czym właściwie jest serwer?

Pod pojęciem serwer należy rozumieć urządzenie, które wykorzystywane jest do świadczenia usług hostingowych, sprowadzających się do udostępniania pewnych zasobów innym komputerom. Tym samym określeniem definiuje się systemy oprogramowania biorące udział w udostępnianiu zasobów - plików, baz danych itp. Funkcję serwera może pełnić nawet zwykły, domowy komputer wyposażony w oprogramowanie serwerowe.

Zakup własnego serwera

Kupując odpowiednią maszynę komputerową można uniezależnić się od usług hostingowych oferowanych przez providerów. Ma to sens w przypadku firm, które działają w branży IT i są w stanie zadbać o serwer i stworzenie dla niego odpowiednich warunków. Prosty serwer w postaci komputera domowego może spełniać swoją rolę doskonale, jeśli nie stawiamy mu zbyt wysokich wymagań.

Serwer na własność gwarantuje pełną dostępność zasobów, wysoką wydajność działania i wyłączność dla użytkownika przy wykorzystywaniu sprzętu. Niemniej, rozwiązanie to pozbawione jest elastyczności, a wysokie koszty zakupu maszyny serwerowej i stworzenie dla nich optymalnych warunków bezawaryjnego działania są na tyle wysokie, że opłaca się je ponieść tylko w nielicznych przypadkach. Cała odpowiedzialność za działanie oraz bezpieczeństwo serwera spoczywa po stronie jego właściciela, który musi nim samodzielnie administrować. Serwer domowy przestaje być dostępny w przypadku braku prądu czy awarii lub utraty połączenia z internetem.

Serwer dedykowany

Serwer dedykowany jest usługą oferowaną przez licznych providerów hostingowych na rynku (np. firma ATM). Dostawca usługi gwarantuje dostosowanie parametrów serwera do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz daje gwarancję dostępności zasobów. Takie rozwiązanie jest w pełni elastyczne, co przekłada się na możliwość dokonania szybkiej zmiany parametrów serwera, kiedy występuje taka konieczność.

Serwer dedykowany jest znacznie bardziej bezawaryjny niż własny. Jest on wysoko wydajny i dostępny przez 24 godziny na dobę. Użytkownik nie ponosi wysokich kosztów na użytkowanie serwera dedykowanego i nie musi monitorować jego działania oraz administrować nim. Jedyną istotną wadą takiego rozwiązania jest to, że za serwer płaci się także wtedy, gdy nikt z niego nie korzysta. Serwer dedykowany jest niezbędny dla dużych stron internetowych, portali czy rozbudowanych sklepów internetowych.


Tagi:

Podobne artykuły:
- Inwestuj z domu! Jak wybrać odpowiednią strategię inwestowania na Forexie?
- 50 dni do końca Rodziny na swoim
- Apartamenty jako lokata kapitału
- Bank "zafunduje" tańsze wakacje
- Banki wycofują się z kredytowania prowizji

Komentarze i opinie