Strona główna Wiadomości Trzy kwestie które pomogą wybrać dobry kredyt hipoteczny

Trzy kwestie które pomogą wybrać dobry kredyt hipoteczny

dodano: 2016-12-16 09:05:48, kategoria: Wiadomości

To zapowiedź nowego startu, w nowym miejscu. Może być początkiem obiecującej kariery zawodowej, pierwszym lokum młodego dorosłego lub miejscem, w którym będziecie razem wychowywać dzieci i planować przyszłość. Kupno mieszkania to bezsprzecznie jedna z najbardziej ekscytujących decyzji finansowych. Warto jednak przytrzymać emocje na wodzy i nie brać pierwszego lepszego zobowiązania, by sfinalizować transakcję. Kredyt hipoteczny powinien być dobrze przemyślany i oszacowany, bo to jedyny sposób na dopasowanie tego rozwiązania do potrzeb i możliwości.

Trzy kwestie które pomogą wybrać dobry kredyt hipoteczny

Kiedy warto wziąć kredyt hipoteczny?

O ile przyszły właściciel mieszkania ma wolnych kilkaset tysięcy złotych w gotówce na zakup mieszkania, to nie powinno być problemu – z takim budżetem na pewno uda się znaleźć satysfakcjonujący lokal. Prawda jest jednak taka, że mało kto może pozwolić sobie na taki zakup od ręki. Takiej sumy w domowym budżecie po prostu nie ma lub jest niezbędna do zachowania płynności finansowej rodziny. Wtedy to warto sięgnąć po kredyt hipoteczny. Jak wybrać najlepszy?  

Po pierwsze: koszt

To jasne – chodzi o to, by bankowi oddać w długofalowej perspektywie kwotę możliwie zbliżoną do tej pożyczanej. Trzeba więc wziąć pod uwagę wysokość oprocentowania, która jest sumą dwóch komponentów: zmiennego wskaźnika WIBOR oraz stałej marży dla banku.

Zakładając więc, że WIBOR 3M wynosi teraz około 2%, a marża banku ma wynieść około 3%, to oprocentowanie wyniesie 5%. Wybierając więc kredytodawcę, warto pamiętać o tym, by zwrócić uwagę na to, czy marża nie zmienia się w czasie lub, czy zmienia się na korzyść kredytobiorcy.

Ponadto do kosztów kredytu należy doliczyć wszystko to, za co pożyczkobiorcę może obciążyć bank, np. prowizja za udzielenie kredytu lub wysokie odsetki za opóźnienia w płatnościach.

Po drugie: wakacje kredytowe

Mogą być ratunkiem w przykrej sytuacji. Kredyt w końcu zaciągany jest na 20 lat lub więcej, trudno więc dokładnie zaplanować bieg wydarzeń. Co, jeśli kredytobiorca straci pracę? Zachoruje? Wtedy niezbędne może okazać się odroczenie terminu spłaty kolejnej raty. W umowie powinno być zapisane, jak często można z takiej ulgi skorzystać, w jakich sytuacjach oraz to, czy wiązać się z tym będą dodatkowe opłaty.

Po trzecie: ubezpieczenie na życie

Często łączone są z kredytami hipotecznymi. Mogą występować np. w wariancie wolnej od zobowiązań hipoteki w razie śmierci kredytobiorcy lub, w razie wypadku, sfinansowanie raty kredytu z pieniędzy z odszkodowania. Trzeba jednak uważnie przeczytać zakres wyłączenia od odpowiedzialności ubezpieczyciela, żeby nie okazało się, że w żadnej z życiowych sytuacji ubezpieczenie się nie przyda.

 


Tagi:

Podobne artykuły:
- Inwestuj z domu! Jak wybrać odpowiednią strategię inwestowania na Forexie?
- 50 dni do końca Rodziny na swoim
- Apartamenty jako lokata kapitału
- Bank "zafunduje" tańsze wakacje
- Banki wycofują się z kredytowania prowizji

Komentarze i opinie