Strona główna Wiadomości Ubezpieczenie mieszkania - ile to kosztuje?

Ubezpieczenie mieszkania - ile to kosztuje?

dodano: 2015-08-05 06:54:20, kategoria: Wiadomości

Ubezpieczając mieszkanie wielu klientów kieruje się przy wyborze oferty konkretnego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, wysokością rocznej składki. Istnieje wiele czynników, które mają bezpośredni wpływ na cenę ubezpieczenia nieruchomości. Ile to właściwie kosztuje?

Cena zależna od...

Wysokość składki na ubezpieczenie mieszkania uzależniona jest od wielu czynników, między innymi ustalonej z klientem sumy ubezpieczenia, czyli sumy gwarancyjnej, czy zakresu ochrony ubezpieczeniowej.

Zakres ubezpieczenia to kolejny ważny czynnik przy ustalaniu kosztów ubezpieczenia mieszkania. Podstawowa polisa powinna chronić elementy stałe i ruchomości od ognia oraz innych zdarzeń losowych. Najczęściej takie ubezpieczenie wykupywane jest na potrzeby dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu hipotecznego i jest ono najtańszą opcją dla klienta. Nie chroni ono jednak przed ryzykiem kradzieży, włamania, dewastacji czy zniszczenia sprzętów RTV, AGD i komputerów w wyniku działania sił przyrody.

Najczęściej w parze z szerokim zakresem ochrony ubezpieczeniowej w polisie mieszkaniowej (więcej informacji: https://www.lu.pl/ubezpieczenie-domu-mieszkania/), idzie wyższa składka ubezpieczeniowa, ale i Towarzystwo Ubezpieczeniowe przyjmuje na siebie odpowiedzialność względem klienta będącego właścicielem ubezpieczanej nieruchomości.

Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływają:

  • suma gwarancyjna,
  • zakres ochrony ubezpieczeniowej,
  • lokalizacja nieruchomości,
  • wartość mieszkania,
  • posiadane zabezpieczenia antywłamaniowe,
  • czas trwania polisy,
  • bezszkodowość,
  • wkład własny.

Przykładowe koszty

Joanna Kubica, redaktorka Ubezpieczenia Online Sp. Z o.o., w lutym 2014 roku podawała przykładowe ceny polis ubezpieczeniowych dla nieruchomości wartych 200, 500 i 800 tys. zł, zlokalizowanych we Wrocławiu.

Przy ubezpieczeniu najtańszego z mieszkań, dla prostego ubezpieczenia murów nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych, koszt polisy wyniesie od 100 do 180 zł rocznie. Pełne ubezpieczenie, z uwzględnieniem elementów stałych i ruchomych to koszt 226 do nawet niecałych 500 zł na rok.

Mieszkanie warte 500 tys. zł zlokalizowane we Wrocławiu, w najprostszej polisie mieszkaniowej ubezpieczymy za kwotę od 238 zł do 438 zł, a w pełnym pakiecie za kwotę od 389 zł do 702 zł rocznie.

Ostatnia z nieruchomości, warta 800 tys. zł będzie ubezpieczona w najtańszym pakiecie za kwotę od 380 zł do 651 zł, zaś w najdroższym od 493 zł do 960 zł rocznie.


Tagi: ubezpieczenie ubezpieczenia ubezpieczenie mieszkania

Podobne artykuły:
- Krok 7 (rynek pierwotny): Ustanowienie zabezpieczeń przejściowych i założenie ROR
- Rodzaje ubezpieczeń w kredytach hipotecznych

Komentarze i opinie