Strona główna Wiadomości Wolno obniża się liczba mieszkań przedkryzysowych na rynku pierwotnym

Wolno obniża się liczba mieszkań przedkryzysowych na rynku pierwotnym

dodano: 2012-02-13 13:37:21, kategoria: Wiadomości

Zgodnie z raportami „Pierwotny rynek mieszkaniowy. IV kwartał 2011 r.” opracowanymi przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. mieszkania przedkryzysowe największą część oferty na rynku pierwotnym, blisko jedną czwartą stanowią w Łodzi.

Wolno obniża się liczba mieszkań przedkryzysowych na rynku pierwotnym

Z kolei najniższy udział takich lokali mieszkalnych odnotowano we Wrocławiu.

W Warszawie jednostki mieszkaniowe, które zostały wprowadzone do sprzedaży w pierwszej połowie 2009 r. lub wcześniej odpowiadają za mniej więcej jedną piątą całkowitej podaży. Największą część oferty nowych mieszkań we wszystkich miastach stanowią lokale, które trafiły na rynek w 2011 r. Jest to normalna sytuacja i wynika z krótszego czasu ekspozycji na rynku w przypadku nowych projektów. Poza tym w pewnym stopniu jest to rezultatem wzmożonej aktywności deweloperów, którzy na początku bieżącego roku intensywnie zwiększali ofertę.

Warto zauważyć, że stosunkowo niewielki udział w każdym z rozpatrywanych miast po za Łodzią, stanowią mieszkania wprowadzone do obrotu w drugim półroczu 2009 roku – najmniej takich jednostek mieszkalnych jest w stolicy i Wrocławiu.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że właśnie na 2009 r. przypadał okres największego zastoju na rynku nieruchomości - wtedy to najtrudniej było znaleźć chętnych na mieszkanie. W pierwszej połowie tamtego roku do sprzedaży trafiały jeszcze inwestycje zaplanowane podczas szczytowego okresu prosperity. Z kolei w trakcie kolejnych sześciu miesięcy ze względu na niepewną sytuację deweloperzy przez pewien czas wstrzymywali nowe projekty. Z tego właśnie wynikała swoista luka podaży w tamtym okresie.

Struktura oferty nowych mieszkań w IV kwartale 2011 r. ze względu na termin wprowadzenia na rynek

Miasto

II połowa 2011 r.

I połowa 2011 r.

II połowa 2010 r.

I połowa 2010 r.

II połowa 2009 r.

I połowa 2009 r. lub wcześniej

Warszawa

26%

27%

12%

13%

1%

21%

Kraków

29%

36%

15%

3%

3%

14%

Łódź

19%

15%

18%

11%

14%

23%

Wrocław

35%

23%

24%

8%

1%

9%

Poznań

20%

30%

20%

14%

2%

14%

Gdańsk

31%

17%

12%

16

8%

19%

Źródło: Raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy. IV kwartał 2011 r.” dla poszczególnych miast, Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

Choć liczba niesprzedanych mieszkań przedkryzysowych się obniża, to zapewne minie jeszcze trochę czasu nim znikną one z rynku. Wynika to z faktu, że w chwili obecnej osoby poszukujące nowego lokum skłaniają się raczej ku mniejszym lokalom. Przyczyną tego stanu rzeczy jest obniżająca się zdolność kredytowa Polaków, którzy obecnie muszą zadowolić się mniejszymi mieszkaniami. Z kolei starsze lokale charakteryzują się często większym metrażem przypadającym na jedno pomieszczenie, niż ma to miejsce w obecnie wznoszonych inwestycjach.

źródło: Emmerson S.A.


Tagi: mieszkania liczba mieszkań rynek pierwotny

Podobne artykuły:
- Będzie jeszcze więcej nowych mieszkań!
- Chwyty marketingowe deweloperów
- Co i za ile kupowaliśmy w 2010 roku?
- Czym jest plan zagospodarowania przestrzennego i jak z niego korzystać?
- Dlaczego powierzchnia mojego mieszkania nie zawsze jest taka sama jak podają to zapisy w KW? Od jakiej powierzchni płacę podatek?

Komentarze i opinie