Strona główna Wiadomości Zanim otrzymamy kredyt hipoteczny

Zanim otrzymamy kredyt hipoteczny

dodano: 2015-09-30 00:35:31, kategoria: Wiadomości

Kredyt hipoteczny jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych umożliwiających zakup mieszkania lub budowę domu. W dodatku jest to jedna z najtańszych form kredytowania. Warto prześledzić drogę, jaką trzeba przebyć, by taki kredyt uzyskać.

Zanim otrzymamy kredyt hipoteczny

Zdolność kredytowa

Analitycy podkreślają, że pierwszym krokiem jest sprawdzenie zdolności kredytowej, czyli ustalenia czy mamy szansę na otrzymanie kredytu: w jakiej wysokości i na jakich warunkach. To pozwoli nam realnie zaplanować skalę przyszłej inwestycji. Spotkanie z doradcą kredytowym wybranego banku na pewno przyczyni się też do uporządkowania dotychczasowych zobowiązań finansowych. Musimy bowiem przedstawić dokumenty świadczące o naszych dochodach i zobowiązaniach. Analiza przekazanej dokumentacji finansowej pozwoli realnie ocenić nasze możliwości. To będzie również okazja do zapoznania się z procedurami bankowymi przy pozyskiwaniu kredytu oraz jego całkowitym kosztem. Banki w bardzo różny sposób badają naszą zdolność kredytową i dlatego taka ocena może w kilku bankach trochę się od siebie różnić. Z tego powodu warto zasięgnąć opinii dwóch, trzech banków i wybrać najbardziej korzystną ofertę. Pamiętajmy też o obowiązującym wkładzie własnym. Bez tego nie mamy co liczyć na kredyt hipoteczny.

Więcej informacji o kredytach hipotecznych: http://produkty.pkobp.pl/.

Wybór nieruchomości

W kolejnym etapie, kiedy już wiemy na ile pieniędzy możemy liczyć, warto rozejrzeć się za konkretną nieruchomością. Można zabrać się do tego samodzielnie, ale istnieje też możliwość skorzystania z pomocy biura nieruchomości. W tym drugim przypadku zapłacimy prowizję od wartości nieruchomości, ale też zyskujemy pomoc w wyszukaniu odpowiedniego mieszkania i załatwianiu wszelkich formalności, a nasza transakcja na pewno będzie bezpieczniejsza. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku nabywania nieruchomości z rynku wtórnego. Oczywiście, kiedy szukamy mieszkania, powinniśmy wiedzieć na czym nam zależy, czyli musimy określić metraż, ilość pokoi, ewentualne położenie i inne istotne dla nas kwestie. Pamiętajmy też, że dysponujemy określoną kwotą. Kupno mieszkania to nie tylko jego wartość, ale i dodatkowe opłaty dla ewentualnego pośrednika, opłata za uruchomienie kredytu, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych i remont, jeśli to będzie mieszkanie z rynku wtórnego lub wykończenie mieszkania w stanie developerskim. Nabywaną nieruchomość trzeba dokładnie sprawdzić pod względem formalno-prawnym, żeby później nie czekała na nas jakaś przykra niespodzianka.

Tu bardzo przydaje się pomoc specjalisty z biura nieruchomości. Sami też powinniśmy włączyć się w te czynności. Dopiero po dokładnym sprawdzeniu wszystkiego, można zawierać umowę przedwstępną, jeśli nie ma możliwości zawarcia umowy ostatecznej, a tak się przecież dzieje, kiedy np. dom mieszkalny jest w trakcie budowy, a kupujący jest w trakcie załatwiana kredytu hipotecznego. Umowa przedwstępna zabezpiecza obie strony: kupującego i sprzedającego. Powinna zawierać cenę nieruchomości, oznaczenie nieruchomości, termin zawarcia umowy ostatecznej, kwotę zaliczki i zadatku. Pamiętajmy jednak, aby przed podpisaniem umowy skontaktować się jeszcze raz z doradcą lub pracownikiem banku i upewnić, że w ocenie naszej zdolności kredytowej nic się nie zmieniło. To jest też czas na gromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów do uruchomienia kredytu. Pracownicy banku dokładnie poinformują nas, jakich dokumentów wymagają. W różnych bankach może to się trochę różnić, a warto złożyć komplet dokumentów do dwóch, trzech banków. Zawsze jest to dla nas pewne zabezpieczenie i możliwość wyboru najlepszej oferty. Wypełnianie wniosku kredytowego trwa dość długo i warto przygotować się na bardzo dokładną analizę naszej dokumentacji finansowej i szczegółowe pytania analityków.

Decyzja banku

Po około dwóch tygodniach otrzymujemy decyzję z banku. Jeśli jest pozytywna, to jest czas na wybór oferty banku, która nas najbardziej satysfakcjonuje i jest korzystna z punktu widzenia finansowego, a także najbardziej bezpieczna. Po dokonaniu wyboru, zgłaszamy się do wybranego banku z dodatkowymi dokumentami wymaganymi w decyzji o charakterze warunkowym. Kompletowanie tej dokumentacji jest mozolne, ale patrzmy na efekt, czyli mieszkanie, które będziemy mogli dzięki temu kupić. Bank przygotowuje przez kilka dni umowę kredytową, którą musimy bardzo dokładnie przeczytać i przeanalizować. Warto zasięgnąć w tym względzie opinii niezależnego doradcy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości pytajmy! Jeśli wszystko się zgadza, następuje najważniejszy moment, czyli podpisanie umowy kredytu hipotecznego. Z taką umową udajemy się do notariusza, by formalnie podpisać umowę kupna-sprzedaży i przeniesienia własności. Ta umowa powoduje uruchomienie przez bank wypłaty kredytu. My musimy dopilnować formalności z wpisem hipoteki mieszkania na rzecz banku. Taką czynność można zlecić notariuszowi, a dokument trzeba konieczne dostarczyć do banku. No i teraz pozostaje nam rzecz najważniejsza – trzeba zacząć kredyt hipoteczny spłacać.


Tagi:

Podobne artykuły:
- Inwestuj z domu! Jak wybrać odpowiednią strategię inwestowania na Forexie?
- 50 dni do końca Rodziny na swoim
- Apartamenty jako lokata kapitału
- Bank "zafunduje" tańsze wakacje
- Banki wycofują się z kredytowania prowizji

Komentarze i opinie