Strona główna Poradnik mieszkaniowy Jakie okna do nowego mieszkania?

Jakie okna do nowego mieszkania?

dodano: 2012-02-26 23:26:40, kategoria: Poradnik mieszkaniowy

Kupując nowe mieszkanie lub dom wolnostojący mamy niekiedy możliwość wyboru rodzaju okien, które zostaną w nim zamontowane. Decyzja o instalacji okien PCV lub naturalnych ościeżnic drewnianych pociąga za sobą określone korzyści, a także pewne problemy. Co więc wybrać?

Jakie okna do nowego mieszkania?

PCV – ekonomicznie i trwale

Okna wykonane z Polichlorku Winylu, zwanego popularnie PCV uważane są dość powszechnie za optymalne rozwiązanie. Pozwalają uzyskać bardzo dobre parametry izolacyjne przy bardzo korzystnej cenie. Świetnie znoszą oddziaływanie zewnętrznych czynników atmosferycznych. Na ich wygląd i konstrukcję nie wpływa ani deszcz, ani słońce ,ani też wilgoć. Dzięki temu możemy być praktycznie pewni, ze okna wykonane w technologii PCV na długie lata zachowają oryginalny kolor i – co ważniejsze – nie odkształcą się i nie wypaczą.

Okna „plastikowe” łatwo również utrzymać w czystości. PCV jest bardzo gładkie, i do czyszczenia wykonanych z niego powierzchni nie są wymagane żadne szczególne środki czystości.

Nie mniej ważną cechą okiennic syntetycznych jest ich niepalność, co zwiększa bezpieczeństwo naszego domu/mieszkania w razie pożaru.

W obecnej chwili rynek oferuje nam bardzo bogatą ofertę okiennic różnych producentów, co daje nam możliwość wyboru modelu odpowiadającego naszym wymaganiom estetycznym. Okna PCV produkuje się dziś w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Z łatwością odnajdziemy także okleiny drewnopodobne, całkiem dobrze imitujące naturalne, drewniane okna.

Drewno – ciepło i elegancja

Okna drewniane o całą długość wyprzedzają PCV pod względem estetycznym. Dobrze zaimpregnowane drewniane elementy tworzą niepowtarzalny klimat wewnątrz mieszkania i świetnie prezentują się na zewnątrz. Niestety, elegancja taka ma swoją cenę. Po pierwsze, okna drewniane są zwykle o około 25% droższe od swoich plastikowych odpowiedników. Sporo kosztuje też (finansowo i czasowo) ich konserwacja. Raz na kilka lat trzeba bowiem odmalować okna drewniane, zabejcować, etc. Dotyczy to zwłaszcza elementów zewnętrznych, które dość łatwo ulegają wpływom wilgoci i słońca. Ich odpowiednia konserwacja zapewni zachowanie estetyki, a także zapobiegnie odkształceniom, które w przypadku drewna niestety mogą mieć miejsce.

Z drugiej strony, okna drewniane mają nieco lepszą charakterystykę cieplną niż okna plastikowe. Drewno lepiej bowiem izoluje i utrzymuje temperaturę. Łatwo to zauważyć porównując temperaturę drewnianych i plastikowych elementów okien. Wykonane z PCV ościeżnice i ramy są zwykle dość chłodne (nawet wewnątrz mieszkania), w przeciwieństwie do drewna.

Eksperci zwracają uwagę na jeszcze jeden plus drewna. Okiennice takie są masywniejsze i cięższe niż „plastiki”. Czyni to z nich trudniejszą do sforsowania przeszkodę, dla ewentualnego włamywacza.

Co więc wybrać?

Specjaliści zgodnie przyznają, że różnice w charakterystykach izolacyjnych między oknami drewnianymi i PCV są dziś stosunkowo niewielkie – na tyle niewielkie, że można nie brać ich pod uwagę dokonując odpowiedniego wyboru . Pozostają więc kryteria estetyki (w którym zwyciężają okna drewniane), ceny i konserwacji (tu prym wiedzie PCV) oraz bezpieczeństwa (tu punkty rozkładają się po połowie). Ostateczną więc zdecydować musimy, która z tych cech jest dla nas najważniejsza.


Tagi: urządzanie mieszkania

Podobne artykuły:

Komentarze i opinie