Strona główna Wiadomości Na czym polega mieszkanie dla młodych (MDM)?

Na czym polega mieszkanie dla młodych (MDM)?

dodano: 2016-06-30 06:34:19, kategoria: Wiadomości

W celu wsparcia młodych osób na rynku mieszkań i domów, władze rządowe postanowiły uruchomić specjalny program, który od 2014 roku miał zdecydowanie ułatwić proces zakupu nieruchomości. Mowa oczywiście o akcji Mieszkanie Dla Młodych (MDM), której głównym celem było umożliwienie młodym osobom zakupienie nowych mieszkań bądź domów jednorodzinnych.

Na czym polega mieszkanie dla młodych (MDM)?

Dzięki nowelizacji ustawy z 2015 roku, wsparcie objęło także rynek wtórny. Pomoc udzielana w ramach programu przyjmuje formę dofinansowania do wkładu własnego, który to jest wymagany w procedurze zaciągania kredytu hipotecznego. Zgodnie z zapisami ustawy i nowelizacji, kredytowanie może dotyczyć wyłącznie zakupu mieszkania, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz domu jednorodzinnego. Jak to zostało podkreślone, od tego roku nieruchomość może pochodzić zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W przypadku budowy pierwszego domu jednorodzinnego, pomoc w ramach programu realizowana jest poprzez zwrot podatku VAT za różnego rodzaju materiały budowlane. Oznacza to, że kredyt hipoteczny nie musi być zaciągany.

Co trzeba zrobić, by móc wziąć udział w programie?

Ubiegać się o dofinansowanie do kredytu mogą wyłącznie małżeństwa i osoby samotne, które nie ukończyły 35. roku życia. Jeżeli chodzi o małżeństwo, liczy się wiek młodszego partnera. Kolejne istotne warunki dotyczą tego, iż beneficjenci programu nie mogą w chwili podpisania umowy być właścicielami lub współwłaścicielami innych lokali mieszkalnych.

Sama nieruchomość musi także wykorzystywana w celach stricte mieszkaniowych. Ograniczenia wiekowe i zasady dotyczące nieposiadania nieruchomości tracą moc jeżeli osoba ubiegająca się o pomoc wychowuje:

• co najmniej trójkę małoletnich dzieci,

• dzieci w dowolnym wieku, które otrzymują rentę socjalną lub dodatek pielęgnacyjny,

• dzieci uczące się i niemające 25 lat. Istotną rolę pełnią także wszelkiego rodzaju limity dotyczące powierzchni kupowanej nieruchomości.

Dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie Dla Młodych otrzymamy wyłącznie w przypadku mieszkań do 75 m2 lub domów jednorodzinnych do 100 m2. Limity te wzrastają kolejno do 85 m2 i 110 m2, jeżeli osoba ubiegająca się o pomoc wychowuje co najmniej trójkę dzieci.

Warunki kredytu i maksymalne ceny nieruchomości

Kredyt mieszkaniowy również musi spełnić odpowiednie warunki, aby Państwo udzieliło wsparcia. Poza wymogiem mówiącym o tym, iż musi on być udzielony na zakup mieszkania lub domu, istotna jest także jego kwota. Musi ona osiągnąć przynajmniej połowę wartości nieruchomości. Sam kredyt powinien być natomiast udzielony na minimum 15 lat. Warto podkreślić również fakt, iż dofinansowanie przyjmuje różne wielkości, które zależne są od liczby dzieci wychowywanych przez potencjalnych beneficjentów programu.

Dla osób bezdzietnych przewidziane zostało 10% dopłaty do wkładu własnego, dla wychowujących jedno dziecko 15%, dla wychowujących dwójkę dzieci 20 i 30% przy co najmniej trójce. Ostatnią kwestią, o jakiej należy wspomnieć, jest maksymalna cena zakupu mieszkania bądź domu. Obliczana jest ona oddzielnie dla rynku pierwotnego i wtórnego.

W pierwszym przypadku powierzchnia lokalu przemnażana jest przez wskaźnik przeliczenia kosztu odtworzenia 1 m2 oraz wartość 1,1. Natomiast w ramach rynku wtórnego wartość wynosi 0,9. Warto podkreślić, iż wspomniany wskaźnik przeliczenia kosztu odtworzenia 1 m2 mieszkania lub domu pobierany jest od właściwej gminy.

Wszelkie informacje na temat programu MDM można uzyskać na stronach właściwego ministerstwa lub w bankach, które biorą w nim udział. Można też udać się na strony operatorów bankowych takich jak Aconto którzy pomogą nam lepiej zrozumieć zagadnienie, zweryfikować zdolność kredytową i dopiąć formalności przy pomocy narzędzi online.


Tagi:

Podobne artykuły:
- Inwestuj z domu! Jak wybrać odpowiednią strategię inwestowania na Forexie?
- 50 dni do końca Rodziny na swoim
- Apartamenty jako lokata kapitału
- Bank "zafunduje" tańsze wakacje
- Banki wycofują się z kredytowania prowizji

Komentarze i opinie