Strona główna Wiadomości Przydomowe elektrownie wiatrowe

Przydomowe elektrownie wiatrowe

dodano: 2015-10-20 00:32:26, kategoria: Wiadomości

Każdy z domowników korzysta z energii elektrycznej i chcielibyśmy płacić za nią jak najniższe rachunki i uniezależnić się o monopolisty. O elektrowniach wiatrowych jako odnawialnych źródłach energii wiemy jednak niewiele.

Zwykle kojarzą nam się z masztem i trójramiennym skrzydłem poruszanym siłą wiatru. Czy każdy może sobie taką przydomową elektrownię wiatrową postawić ? Od czego zacząć? Przed przystąpieniem do budowy przydomowej elektrowni wiatrowej należy dokonać wnikliwej analizy. Tej analizie powinny podlegać uwarunkowania prawne, techniczne oraz opłacalność. Należy też elektrownię wiatrową traktować jako dodatkowe, a nie główne źródło energii, chociaż w domach o niskim zapotrzebowaniu na prąd mogą się sprawdzić (sprawdź usługi oferowane przez firmę ZPUE).

Wybudowanie przydomowej elektrowni wiatrowej nadal wiąże się z wysokimi kosztami. Najlepiej energię z wiatraków wykorzystać do ogrzewania wody użytkowej lub ogrzewania gospodarstw i domów letniskowych, oświetlenia obiektów wolno stojących i innych oddalonych od sieci energetycznej. Przydomowe elektrownie wiatrowe mogą pracować w systemie hybrydowym z jednoczesnym wykorzystaniem energii słonecznej.

Zainteresowanie przydomowymi elektrowniami wiatrowymi sukcesywnie wzrasta, dzięki temu, że podłączenie do sieci i energia pobierana z zakładu energetycznego to nadal wysokie koszty dla niewielkiego gospodarstwa domowego. Bywa, że podłączenie do sieci elektroenergetycznej jest dużo wyższe niż wybudowanie małej elektrowni wiatrowej.

Najbardziej popularną elektrownią wiatrową jest elektrownia typu M300, która produkuje prąd stały o mocy 300 W i napięciu znamionowym 12 V. Niewielkie jej rozmiary i system mobilny sprawiają, że może być montowana na małych domkach kempingowych.

Moc elektrowni zależy między innymi od położenia geograficznego. Najkorzystniejszą lokalizacją w naszym kraju są tereny nadmorskie, w szczególności zaś obszary od Świnoujścia do Zatoki Gdańskiej, okolice Szczecina, obszary Suwalszczyzny, Bieszczady i Tatry. Bardzo istotne jest ukształtowanie terenu. Na terenach tych nie powinny występować w pobliżu przeszkody dla wiatru. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wysokość masztu. Przyjęto, że jego podwyższenie o kilka centymetrów zwiększy wydajność wiatraka o około 30%. Dla elektrowni przydomowych wystarczy wysokość w granicach 8-20 metrów. Należy też uwzględnić pory roku i pory dnia. Najlepsze miesiące dla wiatru są w miesiącu czerwcu, lipcu i sierpniu. Zaś między godziną 9 a godziną 15 jest najbardziej wietrznie.


Tagi:

Podobne artykuły:
- Inwestuj z domu! Jak wybrać odpowiednią strategię inwestowania na Forexie?
- 50 dni do końca Rodziny na swoim
- Apartamenty jako lokata kapitału
- Bank "zafunduje" tańsze wakacje
- Banki wycofują się z kredytowania prowizji

Komentarze i opinie