Strona główna Wiadomości W co inwestować w czasach kryzysowych?

W co inwestować w czasach kryzysowych?

dodano: 2021-10-25 11:50:26, kategoria: Wiadomości

Kryzys powoduje, że inwestycje finansowe muszą być dobrze przemyślane. Dla wielu inwestorów w takim okresie priorytetem będzie ochrona swojego kapitału przed utratą wartości. Dlatego wycofują pieniądze z giełdy papierów wartościowych i wyprzedają mniej popularne waluty, by zainwestować te środki w lokaty bankowe, złożyć je na kontach oszczędnościowych lub kupić obligacje skarbowe. Inni jednak, którzy akceptują pewien stopień ryzyka inwestycyjnego, szukają okazji do wypracowania zysków pomimo kryzysu.

W co inwestować w czasach kryzysowych?

Inwestycje giełdowe

Jak przekonali się inwestorzy, którzy z początkiem 2020 roku zainwestowali swoje pieniądze w akcje spółek giełdowych (sprawdź w XTB) z branży farmaceutycznej, medycznej, e-commerce czy IT, kryzys spowodował wzrost wartości spółek emitujących takie papiery wartościowe. Dla nich kryzys okazał się przysłowiową żyłą złota.

Zważywszy na fakt, że potencjalnie pandemia koronawirusa nie jest ostatnią, z jaką mamy do czynienia w naszych czasach, można wysnuć wniosek, że w przyszłości inwestycje w branżę medyczną na giełdzie papierów wartościowych mogą okazać się jak najbardziej opłacalne.

Doradcy inwestycyjni wskazują również na szanse, jakie stworzył kryzys w takich branżach jak turystyka. Dziś akcje spółek zajmujących się szeroko rozumianą organizacją wyjazdów turystycznych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, notują kolejne rekordy niskiej wyceny. Niemniej można spodziewać się, że po pokonaniu pandemii mogą odbić się mocno od dna i wypracowywać zyski dla inwestorów, którzy kupią ich akcje właśnie w czasie bessy rynkowej.

Długoterminowe inwestycje w mieszkania na wynajem

Pomimo początkowych przewidywań, że mieszkania czy domy zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, będą tracić na wartości w czasach pandemicznego kryzysu, tak się jednak nie stało. Wręcz przeciwnie, nieruchomości drożeją, a zapotrzebowanie na lokale na wynajem z powrotem wzrasta. Dlatego takie inwestycje również mogą być sposobem na nie tylko przetrwanie kryzysu, ale i wypracowanie w dłuższym horyzoncie czasowym spodziewanych zysków. Co istotne mieszkania są również sposobem ochrony kapitału przed utratą wartości, co jest szczególnie istotne, gdy mamy wysoką inflację.

Inwestycje w metale szlachetne

W czasach kryzysu warto zwrócić się w kierunku metali szlachetnych. To klasyczna inwestycja kryzysowa ponieważ złoto czy platyna nigdy za bardzo nie tracą na wartości. Metale szlachetne utrzymują swoją wartość pomimo zawirowań gospodarczych głównie dlatego, że są tzw. dobrem skończonym, którego nie można dodrukować, jak w przypadku pieniędzy. Stąd też są odporne na inflację i zawirowania cen walut. Na metale te popyt zgłasza branża przemysłowa i jubilerstwa.

Jeśli chcemy wziąć pod uwagę dłuższy horyzont inwestycyjny przy inwestycjach kryzysowych, to jak najbardziej kupowanie złota czy srebra się opłaca. Na dodatek złoto w formie fizycznej, np. sztabek czy złotych monet bulionowych jest zabezpieczeniem chroniącym kapitał nawet w przypadku popadnięcia całego sektora finansowego w poważne kłopoty. W czasach względnie spokojnych, kiedy inwestorzy są skłonni to wybierania bardziej ryzykownych inwestycji, wartość złota i innych metali szlachetnych nieznacznie spada.

Najlepszym czasem na inwestowanie w złoto i inne metale szlachetne jest moment, gdy sytuacja ekonomiczna w kraju i na świecie zaczyna się powoli stabilizować, ponieważ wówczas ich ceny są zdecydowanie najniższe. W czasach największego kryzysu warto z kolei zbyć sztabki z metali szlachetnych, dzięki czemu najwięcej można na nich zarobić.

Dowiedz się więcej o inwestowaniu w surowce: www.xtb.com/pl/surowce-kb


Tagi:

Podobne artykuły:
- Inwestuj z domu! Jak wybrać odpowiednią strategię inwestowania na Forexie?
- 50 dni do końca Rodziny na swoim
- Apartamenty jako lokata kapitału
- Bank "zafunduje" tańsze wakacje
- Banki wycofują się z kredytowania prowizji

Komentarze i opinie