Strona główna Wiadomości Gdzie szukać mieszkaniowych okazji na rynku pierwotnym?

Gdzie szukać mieszkaniowych okazji na rynku pierwotnym?

dodano: 2012-02-06 11:02:19, kategoria: Wiadomości

W ciągu dwóch ostatnich lat średnia cena nowych mieszkań w Warszawie obniżyła się o około 7,5%. W Krakowie i Wrocławiu spadek wyniósł odpowiednio 11,5% oraz 12,4%. W związku z tym obecnie łatwiej znaleźć tańszy nowy lokal mieszkalny, niż jeszcze kilka kwartałów temu.

Gdzie szukać mieszkaniowych okazji na rynku pierwotnym?

Niemniej jednak, aby znaleźć prawdziwą „cenową” okazję warto ograniczyć poszukiwania do pewnego rodzaju projektów. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na najnowsze projekty, znajdujące w początkowej fazie realizacji lub nawet na etapie przysłowiowej dziury w ziemi. W takich sytuacjach deweloperzy zazwyczaj oferują promocje oraz są bardziej skłonni do obniżek w trakcie negocjacji.

Trzeba jednak dodać, że taka strategia firmy realizującej inwestycję zazwyczaj dotyczy jedynie pierwszych osób, które zdecydują się na zakup lokalu mieszkalnego. Wynika to z faktu, że firmom z branży zależy na znalezieniu kupców na, jak największą liczbę mieszkań we wczesnym stadium inwestycji. Pozyskane w ten sposób pieniądze są, bowiem często wykorzystywane na realizację jej kolejnych etapów. Taka sytuacja wynika również z wymogów instytucji finansowych.

Należy zaznaczyć, że w chwili obecnej banki nie są tak liberalne w udzielaniu kredytów inwestycyjnych, jak przed kryzysem. Wobec tego przed przyznaniem finansowania na nowy projekt oczekują, że przynajmniej część nieistniejących jeszcze mieszkań będzie miała już nowych właścicieli. Poza tym możliwość pochwalenia się sprzedażą już pewnej liczby lokali sprawia, że deweloper staje się bardziej wiarygodny w oczach kolejnych nabywców.

Z drugiej jednak strony w takim wypadku należy pamiętać, że decyzja o zakupie we wczesnym stadium realizacji oznacza dłuższy czas oczekiwania na oddanie mieszkania, na co nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Szukając taniego lokum na rynku pierwotnym warto także sprawdzić już ukończone inwestycje. Gdy na większość mieszkań znaleźli się już chętni bardzo prawdopodobne, że deweloper przystanie na niższą cenę za ostatnie wolne lokale, aby szybciej odzyskać zainwestowany kapitał nawet, jeśli będzie to oznaczało nieco niższy zysk.

W tym miejscu trzeba jednak podkreślić, że ostatnie niesprzedane mieszkania, to te które zostały wcześniej odrzucone przez innych klientów. Mogą, więc być one mniej atrakcyjne - charakteryzować się gorszym rozkładem lub choćby niekorzystnym widokiem z okna.

Kolejnym pomysłem na okazyjny zakup nowego M może być skorzystanie z coraz bardziej popularnej formuły internetowych zakupów grupowych. Działające na rynku nieruchomości tego rodzaju portale wykorzystują założenie, że kupując hurtowo można wynegocjować niższe ceny.

Warto jednak zaznaczyć, że przy tak skomplikowanych transakcjach, jakie mają miejsce na rynku nieruchomości dobrze jest wybrać witryny stworzone przez firmy posiadające odpowiednie doświadczenie w branży. Gdyż w tym wypadku oprócz samej ceny duże znaczenie ma wsparcie profesjonalnego doradcy, który pomoże w załatwieniu wszelkich formalności.

źródło: Emmerson S.A.


Tagi: mieszkania ceny mieszkań

Podobne artykuły:
- Będzie jeszcze więcej nowych mieszkań!
- Cena to nie jedyny koszt zakupu mieszkania!
- Chwyty marketingowe deweloperów
- Co i za ile kupowaliśmy w 2010 roku?
- Czym jest plan zagospodarowania przestrzennego i jak z niego korzystać?

Komentarze i opinie