Krok 3 (rynek wtórny): Podpisanie umowy przedwstępnej
dodano: 2011-11-09 00:03:35, kategoria: Poradnik mieszkaniowy
Umowa przedwstępna to najprościej mówiąc dokument, który zobowiązuje podpisujące go strony do zawarcia w przyszłości ostatecznej umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości – w tym wypadku umowy przeniesienia własności mieszkania, czyli po prostu jego kupna. Tego typu dokumenty podpisuje się nie tylko w przypadku nabycia nieruchomości, ale w każdej sytuacji, w której sygnatariusze, nie mogąc w danej chwili sfinalizować transakcji (np. w związku z brakiem środków i oczekiwaniem na przyznanie kredytu), chcą być pewni, że warunki ustalone na początku negocjacji, w niezmienionej formie znajdą się w ostatecznym dokumencie.
+ Krok 2 (rynek wtórny): Znajdź odpowiednią nieruchomość
+ Krok 4 (rynek wtórny): Zbierz potrzebne dokumenty kredytowe i złóż wniosek
+ Krok 5 (rynek wtórny): Uzyskanie decyzji kredytowej i podpisanie umowy
+ Krok 6 (rynek wtórny): Ustanowienie zabezpieczeń przejściowych i założenie ROR
+ Krok 7 (rynek wtórny): Podpisanie umowy zakupu i ustanowienie hipoteki
+ Krok 8 (rynek wtórny): Odbiór mieszkania
+ Krok 9 (rynek wtórny): Podatek od czynności cywilnoprawnych
Dla nas, jako kupujących mieszkanie, liczy się przede wszystkim jeden z warunków. Cena. A ta, podczas długiego oczekiwania na przyznanie kredytu, może się zmienić. To zresztą nie wszystko. Właściciel nieruchomości, nie związany z nami (do czasu otrzymania przez nas pozytywnej decyzji kredytowej) żadnymi aktami formalnymi, może np. podpisać umowę z kimś innym, albo nawet zrezygnować z transakcji pozostawiając nas „na lodzie”. Lepiej więc zawczasu się zabezpieczyć podpisując ze sprzedawcą umowę przedwstępną jeszcze przed rozpoczęciem procesu kredytowego.
Umowę zawrzeć można w dwóch formach. Pierwszą z nich jest klasyczna umowa cywilno-prawna spisywana między stronami. Drugą zaś jest akt notarialny, a więc dokument poświadczony przez notariusza. Mimo dodatkowych kosztów, które należy ponieść w przypadku wybrania opcji notarialnej zdecydowanie polecamy taki sposób sporządzenia umowy. W razie odstąpienia właściciela od zamiaru sprzedaży nam nieruchomości z aktem notarialny w ręku mamy większe szanse na uzyskanie na drodze postępowania sądowego, nakazu sfinalizowania przyrzeczonej umowy.
Jeśli zdecydowaliśmy się na zawarcie umowy przedwstępnej musimy pamiętać o zawarciu w niej konkretnych informacji. Bez względu na format (notarialny czy klasyczny), który zdecydujemy się obrać, w dokumencie znaleźć się muszą następujące dane:
1. informacje dotyczące nieruchomości,
a) nr Księgi Wieczystej,
b) położenie nieruchomości,
c) informacja o tym, czy mieszkanie zostaje nam przekazane wraz z wyposażeniem czy też bez niego,
d) lista elementów wyposażenia mieszkania, które sprzedawca w nim pozostawia
(należy w niej uwzględnić wszystko, łącznie z elementami instalacji grzewczej, hydraulicznej etc.)
2. dane umawiających się stron,
3. termin zawarcia finalnej umowy,
4. uzgodniona cena za nieruchomość oraz sposób uiszczenia opłaty,
5. szczegóły dotyczące zobowiązań stron, które to zobowiązania zostaną wypełnione do chwili podpisania docelowej umowy.
6. data podpisania umowy przedwstępnej
7. termin przekazania nieruchomości oraz wymeldowania poprzedniego najemcy.
8. wysokość zadatku
No właśnie – zadatek! Nie jest to obowiązkowa część umowy przedwstępnej, ale najczęściej strony umawiają się co do takiej formy zabezpieczenia finansowego. Wynosi on najczęściej 10% ceny nabywanego mieszkania. Mimo, że zadatek wpłaca kupujący, to zapewnia on bezpieczeństwo obu stronom transakcji. Jeśli bowiem włąściciel nieruchomości nie dotrzyma warunków umowy przedwstępnej, będzie zobowiązany do zwrócenia nabywcy dwukrotności wpłaconego zadatku. Oczywiście ów zadatkowy medal ma dwie strony. W sytuacji gdy to my nie będziemy w stanie wypełnić przedwstępnych zobowiązań, wpłacone przez nas pieniądze przepadną na rzecz sprzedającego.
Tagi: umowa przedwstępna
Podobne artykuły: