Strona główna Poradnik mieszkaniowy Krok 9 (rynek wtórny): Podatek od czynności cywilnoprawnych

Krok 9 (rynek wtórny): Podatek od czynności cywilnoprawnych

dodano: 2011-11-21 01:27:07, kategoria: Poradnik mieszkaniowy

Jest jednak jeszcze jedna kwestia, której bezwzględnie musimy dopilnować. Otóż zwróćmy uwagę, że ustanowienie hipoteki stanowi czynność cywilnoprawną, której podjęcie wymaga niestety uiszczenia odpowiedniego podatku (podatek ten w skrócie nazywany jest PCC). Wysokość tego podatku różni się w zależności od tego, czy kredyt mieszkaniowy zaciągnęliśmy w złotówkach czy w walucie obcej.

Dla kredytów w walucie rodzimej podatek ten wynosi 0,1% wartości ustanowionej hipoteki. W przypadku waluty obcej kwota ta jest stała (opłata zryczałtowana) i wynosi 19 zł.

Jeżeli zobowiązanie kredytowe dotyczy więcej niż jednej osoby (np. małżeństwa), to do wypełnionego druczku PCC-3 dołączyć musimy jeszcze załącznik PCC-3A, w którym zawrzemy dane pozostałych podatników. Z tak uzupełnionymi dokumentami jak najszybciej udajemy się do siedziby Urzędu Skarbowego (odpowiedniego dla miejsca zameldowania kredytobiorcy/biorców) i, po złożeniu wypełnionych formularzy, dokonujemy opłaty podatku w urzędowej kasie.

Druki PCC-3 otrzymamy prawdopodobnie od przedstawiciela banku, ale warto wiedzieć, że można je także pobrać ze strony Ministerstwa Finansów:

Druczek PCC3
  

Druczek PCC3A


Tagi: PCC-3 podatek

Podobne artykuły:

Komentarze i opinie