Strona główna Poradnik mieszkaniowy Krok 2 (rynek pierwotny): Znajdź odpowiednią nieruchomość

Krok 2 (rynek pierwotny): Znajdź odpowiednią nieruchomość

dodano: 2011-11-05 14:35:07, kategoria: Poradnik mieszkaniowy

Poszukiwania najłatwiej zacząć w Internecie. W ten sposób sprawdzić można oferty pośredników, a także przejrzeć listę deweloperów oraz realizowanych przez nich inwestycji w mieście, w którym planujesz nabyć nieruchomość. Możesz także spróbować odwiedzić najbliższe biura pośredników, lub umówić się z agentem, który na podstawie Twoich oczekiwań będzie wyszukiwał ofert mogących przypaść Ci do gustu. W wielu miastach organizowane są także targi nieruchomości – miejsce niewątpliwie godne odwiedzenia. 

A co gdy któraś z ofert przyciągnie poważnie naszą uwagę? W takiej sytuacji w zależności od przeznaczenia nowego apartamentu (na własny użytek czy też pod wynajem) musimy zastanowić się nad jego lokalizacją oraz sprawdzić perspektywy rozwoju pobliskiej infrastruktury – np. dróg czy połączeń komunikacji miejskiej. Dobrze też zapoznać się z istniejącymi planami zagospodarowania przestrzennego (dostępnymi w wydziale architektury urzędu gminy). Warto również sprawdzić jakość dojazdu do nowobudowanej nieruchomości. Może się bowiem okazać, że do odleglejszego od centrum (i tańszego!) budynku - dzięki dobrej sieci dróg – dojedziemy szybciej niż do inwestycji realizowanej bliżej śródmieścia. Szczególnie w godzinach szczytu. Pamiętajmy przy tym, by dojazd sprawdzać kilkukrotnie i to co najmniej o trzech porach dnia: rano, w południe i wieczorem, przy czym zarówno w weekendy jak i w dni powszednie.

Jeśli mieszkanie ma służyć naszej obecnej, lub planowanej rodzinie, warto także prześledzić dojścia do najbliższego przedszkola czy szkoły, przychodni lekarskiej etc.

Wybrałeś już nieruchomość, której umiejscowienie, powierzchnia i standard Ci odpowiadają? Jeśli tak, to powinieneś teraz przejść do drugiego etapu. Ponieważ zdecydowałeś się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym musisz dowiedzieć się jak najwięcej o deweloperze finansującym wybraną przez Ciebie inwestycję. Sprawdź go! Spotkaj się z przedstawicielami firmy deweloperskiej, pomyszkuj po Internecie, przejrzyj fora i skorzystaj z doświadczeń tych, którzy postanowili zaufać już wybranemu przez Ciebie inwestorowi.

Odwiedź osiedla lub domy stworzone przez dewelopera, którego działalność analizujesz. Jeśli masz dość czasu spróbuj porozmawiać z mieszkańcami. Nie wszyscy będą skłonni udzielić Ci informacji, ale jest to bardzo dobry sposób na zyskanie wiarygodnej wiedzy. Nie bój się, nie zniechęcaj i nie bądź nieśmiały! Pamiętaj – przed Tobą jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Warto więc przemóc onieśmielenie i zasięgnąć języka u tych, którzy mają już za sobą kontakty z Twoim deweloperem.

Sprawdź też, czy deweloper jest członkiem jednego z istniejących stowarzyszeń deweloperskich, a jeśli tak, to postaraj się dowiedzieć jaką w owym stowarzyszeniu ma on opinię i pozycję.  Możesz także sprawdzić go prosząc o przedłożenie Ci wpisu do KRS czy ewidencji działalności gospodarczej. W ten sposób uzyskasz wiele ważnych informacji dotyczących swojego inwestora.

Dodatkowo, jeśli mieszkanie, które chciałbyś kupić znajduje się dopiero w budowie, albo ledwie na papierze i komputerowej wizualizacji, powinieneś sprawdzić coś jeszcze. Upewnij się, czy firma zajmująca się budową posiada zezwolenie na prace konstrukcyjne. Jeśli nie, wcale nie musisz od razu rezygnować z upatrzonego mieszkania. Zdarza się, że firmy budowlane nie czekają z rozpoczęciem prac na sfinalizowanie formalności urzędowych, żeby nie odwlekać terminu oddania budynku. Poczekaj na rozwój sytuacji. Przede wszystkim jednak nie podpisuj żadnych umów, póki formalnościom nie stanie się zadość. 


Tagi: deweloper poszukiwanie mieszkania

Podobne artykuły:
- Chwyty marketingowe deweloperów
- Czym jest plan zagospodarowania przestrzennego i jak z niego korzystać?
- Deweloperzy stawiają na dywersyfikację
- Jak sprawdzić dewelopera?
- Krok 2 (rynek wtórny): Znajdź odpowiednią nieruchomość

Komentarze i opinie